Nurkowanie staje się coraz popularniejsze. Aby pływać na powierzchni wody z zanurzoną głową nie trzeba mieć za sobą odbytego kursu nurkowania, jednak już pływanie pod powierzchnią wody wymaga posiadania większych umiejętności, które można tylko nabyć podczas specjalnych szkoleń dla nurków.
Nie każdy z nas wie, że pływanie na powierzchni wody z zanurzoną głową w masce z rurką i płetwami nosi nazwę snorkeling`u. Jest to najprostsza forma aktywnej obserwacji życia podwodnego. Okazuje się, że większość z nas będąc małym dzieckiem uprawiało już snorkeling, jednak w prymitywnej wersji. Nurkowanie z maską pozwala na wyraźne widzenie pod wodą, fajka służy do oddychania bez potrzeby unoszenia głowy do góry ponad powierzchnię wody, natomiast płetwy ułatwiają poruszanie się we wodzie. Najczęściej snorkeling uprawiany jest w ciepłych wodach, gdzie można zaobserwować różnorodne formy życia.
Większość płetwonurków uprawia free diving czyli nurkowanie swobodne polegające na wstrzymywaniu oddechu. Aby zacząć wystarczy posiadać maskę, fajkę i płetwy czyli podstawowy sprzęt do nurkowania. Profesjonalny sprzęt do bezdechowego nurkowania ma dłuższe lub szersze płetwy. Naukę nurkowania na wstrzymanym oddechu należy rozpocząć pod okiem instruktora najlepiej na basenie. Każdy freediver zanim przejdzie do praktyki powinien zapoznać się podczas kursu nurkowania z takimi tematami jak: zmiany ciśnienia pod wodą, układ krążenia, układ oddechowy, medyczne aspekty nurkowania na zatrzymanym oddechu, hiperwentylacja, blackout – mechanizm utraty przytomności, zagrożenie wynikających z free divingu po nurkowaniu, uraz ciśnieniowy płuc, uraz ciśnieniowy ucha, uraz ciśnieniowy zatok, uraz ciśnieniowy twarzy.
Nurkowanie jest jednym z najatrakcyjniejszych sportów wodnych – pozwala zobaczyć jak wygląda życie w podwodnym świecie. Jednak niezapomniane wrażenia pozostają w pamięci osobom, które ukończone kursy nurkowania i mogą pozwolić sobie na głębsze poznawanie życia podwodnego w najbardziej egzotycznych miejscach na świecie.