background img
banner

  Wejherowo okiem turysty

  10 lat temu przez

  O trzystuletniej historii Wejherowa świadczą liczne zabytki pochodzące z różnych epok, a odzwierciedlające bogatą kulturę i tradycję tego miejsca. To założone w 1643 roku miasto do dziś jest ważną częścią Kaszub i Pomorza.

  sea-1440321-mCentralnym punktem miasta jest rynek z wieloma kawiarniami i restauracjami, które przyciągają tak mieszkańców, jak i turystów chętnie odwiedzających Wejherowo. Znajduje się tam pomnik założyciela miasta, Jakuba Wejhera, jednak najważniejszą atrakcję stanowi ratusz zlokalizowany w południowej pierzei. Budynek wzniesiony w 1650 roku, został przebudowany w 1729, a w 1908 ponownie zmieniono jego architekturę, która w niezmienionym stanie pozostała do dziś. Na samym szczycie ratusza tkwi XVII- wieczny dzwon, na którym wygrawerowane są inskrypcja Jakuba Wejhera.

  Jednak nie tylko architektura zewnętrzna ratusza może zachwycać turystów, ale też Sala Tradycji i Historii Wejherowa, w której znajdują się eksponaty związane z powstaniem miasta i pamiątki rodziny Wejherów. Elementem wystawy jest również makieta zabytkowej części miasta, na której z wielką dokładnością przedstawiono każdą część i każdy budynek znajdujący się w obrębie Wejherowa. Druga z makiet to miniatura jednego z najpiękniejszych zabytków miasta, Kalwarii Wejherowskiej, której fundatorem był założyciel miasta. Jednak nie tylko wnętrza ratusza są atrakcją dla turystów, również podziemia mają swoją historię.

  Wśród zabytkowych budowli zlokalizowanych na rynku wyróżnia się też Kolegiata, czyli Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy wzniesiony końcem pierwszej połowy XVII wieku z inicjatywy Jakuba Wejhera. Architektura Kościoła uległa zmianie w XVIII wieku, kiedy to nadano jej cech barokowych, które widoczne są również dziś – zwłaszcza we wnętrzu, mimo znacznej rozbudowy świątyni w początku XX wieku.

  Historia Wejherowa nie zamyka się tylko w granicach rynku, jest nią również kompleks nazywany Kaszubską Jerozolimą, którą tworzą tak wspaniałe zabytki jak Klasztor Ojców Franciszkanów i znajdująca się pod ich opieką Kalwaria Wejherowska.

  Strona Prezydenta Miasta Wejherowo: KrzysztofHildebrandt.pl
  Oficjalna strona miasta: Wejherowo.pl

  Przypisane tagi:
  · · · ·
  Kategoria artykułu:
  Turystyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *