background img
banner

  Niezapomniana wyprawa podczas nurkowania wrakowego

  13 lat temu przez

  Wiele osób zaczyna przygodę z nurkowaniem głównie pod kątem zwiedzania opuszczonych zatopionych wraków pod wodą. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy z nas chciałby wykorzystać okazje do zwiedzenie starego, zatopionego statku bądź innego pokładu.

  Nurkowanie daje nam właśnie taka możliwość, więc dlaczego z niej nie skorzystać. Oczywiście aby móc bezpiecznie nurkować trzeba przejść odpowiednie kursy. Jednak nie ma jasno określonej definicji nurkowania wrakowego, dlatego na kursach uczą poruszania się na wraku, jednak wiele organizacji podkreśla, że przejście takiego kursy nie upoważniania do nurkowania we wnętrzu wraku, gdyż aby móc w taki sposób nurkować należy używać techniki jaskiniowej.

  Należy pamiętać, że rodzaje wraków są bardzo zróżnicowane, czasami możemy się tylko natknąć na porozrzucanych na dnie akwenu elementów statku. Często zdarza się również szczególnie w Polsce natrafić na zatopiony czołg. Mamy również możliwość w zagranicznych zbiornikach natrafić na wraki olbrzymich statków w bardzo dobrym stanie co sprawia, że pojawia się możliwość zanurkowania pomiędzy kabinami.

  Jednak nurkowanie wrakowe to nie tylko bezproblemowa wyprawa, w tego typu nurkowaniu istnieje bardzo wiele możliwości zagrożeń. Dlatego podczas nurkowanie należy pamiętać o potencjalnym zagrożeniu między innymi ostre krawędzie i przedmioty. Jeżeli wrak przebywa długi okres pod wodą ulega zniszczeniu, przez co często krawędzie staja się ostre, poszarpane bądź pocięte.

  Kolejnym zagrożeniem podczas nurkowania wrakowego jakiego możemy doświadczyć to prądy, które często utrudniają penetracje wraków. Często bowiem zdarza się tak, że nurkowie bezwładnie szarpani są na linie poprzez nurty wodne, co często może skończyć się tragicznie.

  Niewątpliwie zagrożeniem dla nurka wrakowego są zwierzęta wodne żyjące na głębszych głębokościach. Prócz tego oczywiście słaba widoczność, która utrudnia poruszanie się, a także możliwość zaplatania się podczas nurkowania. Bardzo często zdarza się bowiem, że nurek nieopacznie zaplącze się w stare kable, sznury bądź inne liny znajdujące się na wraku.

  Na szczęście dziś wszystkie kursy nurkowania wrakowego obejmują temat zagrożeń pod wodą więc na pewno po takim kursie każdy z nas będzie przygotowany na każdą okoliczność.

  Kategoria artykułu:
  Turystyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *