background img
banner

  Działanie alkomatu – co warto wiedzieć?

  5 lat temu przez
  Kupuj tanie alkomaty w Sklep-alkomat.pl

  Dzisiaj dla większości kierowców oczywistym jest, że alkohol upośledza funkcje poznawcze, przez co po spożyciu nie należy siadać za kierownicą. Okazuje się jednak, że nie zawsze kierowca zdaje sobie sprawę, że jest pod wpływem alkoholu. Czasami po spożyciu dużej jego ilości, utrzymuje się on w organizmie nawet do 24 godzin. W takiej sytuacji człowiek może nie odczuwać stanu upojenia, a mimo to nie jest wystarczająco trzeźwy, aby móc prowadzić pojazd mechaniczny. W takim przypadku przydatne okazuje się badanie alkomatem, które umożliwia szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości.

  Jak działa alkomat?

  Kiedyś każdy alkomat działał na tej samej zasadzie. Mowa tutaj o czasach, gdy na rynku były tylko modele półprzewodnikowe. Są to urządzenia, które ograniczają przepuszczalność w kontakcie z etanolem. Badany kierowca wydycha powietrze, a czujnik znajdujący się w urządzeniu odczytuje, w jakim stopniu została ograniczona przepuszczalność. Pomimo, iż są to alkomaty starego typu, nadal mona je znaleźć w wielu sklepach. Zasadniczo są one skuteczne, jednak aby można było zaufać otrzymanemu wynikowi, musi zostać spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, konieczne jest dostarczenie do urządzenia dosyć dużej ilości powietrza. Po drugie natomiast, w okresie co najmniej kilku do kilkunastu minut przed pomiarem należy powstrzymać się od palenia tytoniu oraz spożywania czegokolwiek. Istnieje bowiem wiele substancji, które wchodzą z półprzepuszczalnikiem w taką samą reakcję, jak etanol.

  Kupuj tanie alkomaty w Sklep-alkomat.pl

  Nowocześniejszym, a jednocześnie najczęściej stosowanym obecnie alkomatem jest model elektrochemiczny. Mechanizm działania jest w tym przypadku nieco inny. Pomiar jest możliwy dzięki znajdującej się w urządzeniu substancji, która utlenia etanol. Utlenienie etanolu sprawia, że wytworzony zostaje sygnał elektryczny. Im więcej etanolu wejdzie w reakcję z substancją znajdującą się w alkomacie, tym większe natężenie impulsu elektrycznego, co jest sygnałem większej zawartości etanolu w wydychanym powietrzu. Jak zatem widać, nazwa alkomatu tego typu nie jest przypadkowa, gdyż w pierwszym etapie pomiaru dochodzi do reakcji chemicznej, natomiast w kolejnym dochodzi do pomiaru natężenia impulsu elektrycznego.

  Gdzie kupić alkomat na własny użytek?

  Wielu kierowcom alkomaty kojarzą się głównie z kontrolami policyjnymi. Niemniej jednak obecnie bez trudu można zakupić urządzenie również na własny użytek. Dzięki niemu każdego ranka po zakrapianej imprezie kierowca może się upewnić, że jest już gotowy, aby prowadzić samochód. Kupuj tanie alkomaty w Sklep-alkomat.pl, a będziesz miał pewność, że urządzenie wskazuje prawidłowy wynik. Jest to bowiem renomowany sklep z alkomatami, który posiada jedynie sprawdzone urządzenia.

  Przypisane tagi:
  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja · Życie

  Comments to Działanie alkomatu – co warto wiedzieć?

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *