W pierwszej kolejności szukając nowego mieszkania zwracamy uwagę na jego lokalizację, stan techniczny oraz cenę i funkcjonalność. Tymczasem równie ważnym kryterium przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym jest trafny wybór firmy deweloperskiej.
Wiele informacji, zwłaszcza o niesolidnych deweloperach, którzy nie wywiązują się w terminie z zawartej umowy można znaleźć na forach internetowych. Jednak subiektywne komentarze nie dają takiej pewności jak sprawdzenie poprzednich inwestycji dewelopera – jakości i terminowości ich wykonania. W tym celu warto porozmawiać z klientami firmy, przyjrzeć się osiedlom oddanym już do użytku, a także umówić na spotkanie z pośrednikiem nieruchomości, który dokładnie sprawdzi dewelopera i całą dokumentację inwestycji. Można też prześledzić listę Polskiego Związku Firm Deweloperskich, na której wpisani są wyłącznie rzetelni i uczciwi deweloperzy. Warszawa i Wrocław to miasta, w których PZFD ma swoje oddziały, jednak jego członków można także znaleźć na oficjalnej stronie Związku.
Samodzielnie na podstawie numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej można uzyskać wiele przydatnych informacji o sytuacji finansowej dewelopera. Zyskujemy pewność, że firma nie znajduje się w stanie likwidacji, ani nie dotyczy jej postępowanie upadłościowe. Wypłacalność dewelopera jest zagwarantowana także prowadzeniem oddzielnych rachunków powierniczych na poszczególne inwestycje, co wprowadziła nowa ustawa deweloperska. Zgodnie z jej przepisami nie tylko umowa deweloperska, ale także ta przedwstępna powinna być sporządzona w formie katu notarialnego, a poza tym deweloper ma obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego o inwestycji.
W ręce firmy deweloperskiej powierza się nie tylko swoje marzenia o nowoczesnym i luksusowym mieszkaniu w spokojnej okolicy, ale także sporą sumę pieniędzy, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić jego sytuację finansową oraz wyniki dotychczasowych prac.