background img
banner

  Znaczenie wentylatorów w procesie wymiany powietrza

  9 lat temu przez

  Prawidłowo funkcjonujący system wentylacji zapewnia w pomieszczeniu optymalną jakość powietrza w wyniku procesu wymiany. Wymiana może odbywać się w sposób naturalny lub mechaniczny i polega na usuwaniu na zewnątrz powietrza zanieczyszczonego, na miejsce którego doprowadzane jest świeże, z odpowiednią ilością tlenu.

  Naturalna a mechaniczna wymiana powietrza

  System wentylacji jest obowiązkową instalacją w każdym budynku, uwzględnianą już na etapie projektowania. Standardem jest wentylacja grawitacyjna (tzw. naturalna), gdzie wymiana powietrza zachodzi pod wpływem warunków atmosferycznych – w wyniku różnicy temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz oraz siły wiatru. Powietrze zanieczyszczane usuwane jest kratkami wentylacyjnymi, natomiast świeże napływa przez planowe nieszczelności w oknach i drzwiach.

  Czasami jednak wentylacja grawitacyjna okazuje się nieskuteczna i konieczna jest poprawa wydajności wymiany powietrza. Wówczas stosowana jest wentylacja mechaniczna, niezależna od warunków atmosferycznych, ponieważ przepływ powietrza jest wymuszany za pomocą specjalnych urządzeń – wentylatorów.

  rozdzielnia elektryczna

  Zasada działania wentylatorów

  W procesie wymiany powietrza istotne jest, aby w określonej jednostce czasu doszło do wymiany określonej ilości powietrza. Ponieważ naturalny proces wymiany w budynkach zależy od warunków atmosferycznych, montowane są urządzenia wymuszające przepływ powietrza z odpowiednią wydajnością i we właściwym kierunku, za pośrednictwem przewodów wentylacyjnych. Takim urządzeniem jest wentylator, będący rodzajem sprężarki napędzanej silnikiem elektrycznym.

  Rodzaje stosowanych wentylatorów

  W zależności od rodzaju systemu wentylacyjnego i ilości przetłaczanego powietrza, wentylatory posiadają zróżnicowaną budowę – osiową, promieniową lub diagonalną.

  W zależności od miejsca montażu może być stosowany:

  • wentylator dachowy – wspomaga wentylację grawitacyjną, zapewniając wydajną wymianę powietrza, dodatkowo stosowany jest jako urządzenie oddymiające. Jego zaletą jest sposób montażu, który nie wymaga osobnych pomieszczeń,
  • wentylator ścienno-sufitowy – stanowi wsparcie wentylacji grawitacyjnej, ale wykazuje stosunkowo niską wydajność. Stosowany do ciągłego lub okresowego wentylowania pomieszczeń;
  • wentylator kanałowy – wykazuje na tyle dużą wydajność, że może zastępować wentylację grawitacyjną. Skutecznie usuwa zanieczyszczone powietrze wraz z nagromadzoną wilgocią.

  Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem http://www.sklepelektryka24.pl

  Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *