background img
banner

    Znaczenie wentylatorów w procesie wymiany powietrza

    9 lat temu przez

    Prawidłowo funkcjonujący system wentylacji zapewnia w pomieszczeniu optymalną jakość powietrza w wyniku procesu wymiany. Wymiana może odbywać się w sposób naturalny lub mechaniczny i polega na usuwaniu na zewnątrz powietrza zanieczyszczonego, na miejsce którego doprowadzane jest świeże, z odpowiednią ilością tlenu.

    Naturalna a mechaniczna wymiana powietrza

    System wentylacji jest obowiązkową instalacją w każdym budynku, uwzględnianą już na etapie projektowania. Standardem jest wentylacja grawitacyjna (tzw. naturalna), gdzie wymiana powietrza zachodzi pod wpływem warunków atmosferycznych – w wyniku różnicy temperatur wewnątrz budynku i na zewnątrz oraz siły wiatru. Powietrze zanieczyszczane usuwane jest kratkami wentylacyjnymi, natomiast świeże napływa przez planowe nieszczelności w oknach i drzwiach.

    Czasami jednak wentylacja grawitacyjna okazuje się nieskuteczna i konieczna jest poprawa wydajności wymiany powietrza. Wówczas stosowana jest wentylacja mechaniczna, niezależna od warunków atmosferycznych, ponieważ przepływ powietrza jest wymuszany za pomocą specjalnych urządzeń – wentylatorów.

    rozdzielnia elektryczna

    Zasada działania wentylatorów

    W procesie wymiany powietrza istotne jest, aby w określonej jednostce czasu doszło do wymiany określonej ilości powietrza. Ponieważ naturalny proces wymiany w budynkach zależy od warunków atmosferycznych, montowane są urządzenia wymuszające przepływ powietrza z odpowiednią wydajnością i we właściwym kierunku, za pośrednictwem przewodów wentylacyjnych. Takim urządzeniem jest wentylator, będący rodzajem sprężarki napędzanej silnikiem elektrycznym.

    Rodzaje stosowanych wentylatorów

    W zależności od rodzaju systemu wentylacyjnego i ilości przetłaczanego powietrza, wentylatory posiadają zróżnicowaną budowę – osiową, promieniową lub diagonalną.

    W zależności od miejsca montażu może być stosowany:

    • wentylator dachowy – wspomaga wentylację grawitacyjną, zapewniając wydajną wymianę powietrza, dodatkowo stosowany jest jako urządzenie oddymiające. Jego zaletą jest sposób montażu, który nie wymaga osobnych pomieszczeń,
    • wentylator ścienno-sufitowy – stanowi wsparcie wentylacji grawitacyjnej, ale wykazuje stosunkowo niską wydajność. Stosowany do ciągłego lub okresowego wentylowania pomieszczeń;
    • wentylator kanałowy – wykazuje na tyle dużą wydajność, że może zastępować wentylację grawitacyjną. Skutecznie usuwa zanieczyszczone powietrze wraz z nagromadzoną wilgocią.

    Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem https://www.sklepelektryka24.pl

    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *