background img
banner

    Podstawowe typy rozwiązań technicznych wentylacji

    10 lat temu przez

    Najważniejszym zadaniem wentylacji domowej jest zapewnienie wnętrzom mieszkalnym odpowiedniej wymiany powietrza. Wymiana starego, zużytego powietrza na świeże powietrze zewnętrzne wpływa pozytywnie na stan zdrowia użytkowników wentylowanego budynku mieszkalnego. Istnieją trzy podstawowe typy wentylacji, charakteryzujące się odmiennymi cechami i zasadami działania.

    Trzy najważniejsze typy rozwiązań technicznych wentylacji

    asdfSystem wentylacji naturalnej – jest to najbardziej popularny rodzaj wentylacji budynków mieszkalnych stosowany w Polsce, który zwany jest również wentylacją grawitacyjną. Zasada działania tego systemu opiera się na bardzo prostej zasadzie. Siłą napędową wentylacji naturalnej jest różnica gęstości powietrza zimnego (zewnętrznego) i ciepłego (wewnętrznego). Świeże, zewnętrzne powietrze napływa do wnętrza budynku poprzez nieszczelności w oknach i ścianach budynku lub też przez nawiewniki instalowane w oknach i ścianach. Po wymieszaniu z powietrzem nagromadzonym wewnątrz i ogrzaniu, opuszcza wnętrze budynku przez kratki wentylacyjne podłączone do kanałów wentylacyjnych, zabierając ze sobą wszelkie zanieczyszczenia. Im większa jest różnica w temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej, tym większa ilość powietrza jest wymieniana.

    Według polskich przepisów budowlanych, wloty do przewodów wentylacyjnych powinny się znajdować w kuchni, łazience lub toalecie oraz w pomieszczeniach bezokiennych.

    Mankamentem wentylacji naturalnej jest jej zależność w skuteczności działania od warunków panujących na zewnątrz pomieszczeń. Tego rodzaju wentylacja działa najlepiej wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa niż wewnątrz budynku. Jest to szczególnie odczuwalne w okresie zimowym. Ponadto przepływ powietrza do wnętrz jednocześnie powoduje duże straty energii, ponieważ ogrzane powietrze ucieka głównie przez komin lub inne kanały odprowadzające.

    System mechanicznego odprowadzania powietrza – jest to forma wentylacji, w której wymiana powietrza następuje za pomocą urządzeń mechanicznych, a więc wentylatorów. System mechaniczny działa w następujący sposób – zanieczyszczone powietrze jest wyciągane z wnętrza budynku (z kuchni, toalety, łazienki, pomieszczeń gospodarczych) za pomocą wentylatora, a wymiana następuje podobnie, jak w obiektach z wentylacją naturalną, za pomocą nawiewników, okien oraz otwory i kratki wentylacyjne.

    Wyróżnić można wentylację mechaniczną wywiewną, nawiewną oraz nawiewno-wywiewną. Niewątpliwą zaletą systemu wentylacji z mechanicznym odprowadzaniem powietrza są stosunkowo niskie koszty z nim związane oraz prostota jego instalacji.

    Zrównoważony system wentylacji – to najbardziej rozwinięta forma wentylacji, która polega na sterowaniu przez wentylatory zarówno odprowadzaniem, jak i doprowadzaniem powietrza do budynku, co zapewnia pełną kontrolę nad cyrkulacją świeżego powietrza zewnętrznego. Mimo tego, że tego rodzaju systemy są nieco droższe od innych rozwiązań, lecz zapewniają niższe zużycie energii oraz wyższy komfort użytkowania. Niskie zużycie energii zależy od zastosowania urządzeń do odzyskiwania ciepła oraz odpowiednich wentylatorów, filtrów czy też wymienników ciepła.

    Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.wentylatorysklep.pl.

    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *