background img
banner

  Zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korozją

  12 lat temu przez

  Wszystkie elementy wykonane ze stali z czasem ulegają procesowi utleniania a na ich powierzchni pojawia się rdza. Wiele czynników ma wpływ na rdzewienie konstrukcji, ale głównymi są zanieczyszczenia powietrza oraz warunki atmosferyczne.
  Producenci stosują wiele rożnego typu rozwiązań pozwalających na zniwelowanie zjawiska korodowania stali. Powszechne jest pokrywanie konstrukcji warstwą cynku. Na rynku istnieją również odpowiednie preparaty antykorozyjne w postaci farb.

  Zdecydowanie najszybszą metodą zabezpieczenia obiektów takich jak konstrukcje stalowe przed rdzewieniem jest malowanie elementów budynku. Poszczególne części konstrukcyjne są czyszczone, pokrywane warstwą gruntującą, a następnie farbami antykorozyjnymi. Warstwa wierzchnia jest zazwyczaj wykonywana przy użyciu farb epoksydowych, które po wyschnięciu powłoki tworzą twardą strukturę zabezpieczającą budynki przemysłowe zarówno przed wpływem warunków atmosferycznych jak i uszkodzeniami mechanicznymi.

  Innym sposobem zabezpieczania stali przed rdzą jest wykonanie izolacji. Elementy konstrukcyjne są odizolowane od środowiska zewnętrznego, a przez to mniej podatne na utlenianie. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest zachowanie odpowiedniego poziomu szczelności powłoki izolacyjnej.

  Na rynku materiałów budowlanych można znaleźć surowce mniej podatne na rdzę, a wśród nich stal kwasoodporną. W jej składzie znajdują się różnorodne pierwiastki powodujące wzrost wytrzymałości materiału na wpływ warunków środowiskowych. Stal tego typu jest niestety bardzo drogim budulcem, więc wykonywanie z niej całości konstrukcji, takich jak na przykład hale magazynowe, byłoby bardzo drogie. W praktyce nie stosuje się takich rozwiązań.

  Ostatnim, a zarazem najbardziej rozpowszechnionym sposobem zabezpieczania konstrukcji stalowych przed utlenianiem jest pokrywanie powierzchni elementów budynków warstwą cynku. Są one zanurzane w specjalnych wannach – najpierw w kąpieli kwasowej, gdzie fragmenty są oczyszczane, następnie w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu. Kolejny etap to osuszanie elementów, które są następnie zanurzane w kąpieli stopionego cynku. Tak wykonana powłoka pozwala na skuteczne zabezpieczenie konstrukcji przed działaniem czynników atmosferycznych, chemicznych jak i uszkodzeń mechanicznych.

  Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Comments to Zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korozją

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *