Najbardziej znaną cechą drewna jest chyba jego akustyczność. O tym fakcie przekonali się już około 1500 lat temu aborygeni, którzy posługiwali się didgeridoo – instrumentem dętym uważanym obecnie za najstarszy.
W przypadku drewna zdolność rezonansowa (współbrzmienia) jest najwyższa, dlatego jest ono używane do produkcji większości instrumentów muzycznych. Zakupując gitarę, czy skrzypce należy zwrócić uwagę z jakiego drewna wykonany został dany sprzęt. Najlepszym akustycznym odpowiednikiem jest świerk, jawor i jodła. Ceny tych urządzeń muzycznych będą się oczywiście różniły w zależności od jakości drewna, co także ma wpływ na jego zakup. A różnica w wydawaniu dźwięków jest zauważalna.
Oprócz instrumentów muzycznych, drewno jest wykorzystywane również w celach budowlanych. Dzięki odpowiednim właściwościom wytrzymałościowym oraz niewielkich kosztach jego pozyskania coraz częściej powstają domy z drewna. Tutaj odpowiednio sosna i świerk najlepiej nadają się do wyżej wymienionej roli.
Należy jednak pamiętać o tym, że drewno zmienia swoje wymiary objętościowe, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór podczas montażu. Dodatkowo, pęknięcia jakie mogą powstać wpłynął negatywnie na całą konstrukcje.
Mimo to, domy drewniane z bali wciąż nie tracą na popularności. Największą cechą jaka przemawia za budową takiego budynku jest energooszczędność. Wszystkie naturalne właściwości drewna w połączeniu z materiałami izolacyjnymi powodują, że koszty eksploatacji są stosunkowo niskie.
Drewno wprowadza także specyficzny klimat, w którym każdy z nas poczuje się znacznie lepiej, a alergicy nie będą musieli się przejmować swoim uczuleniem.