background img
banner

  Automatyka budynkowa. Inteligentna instalacja w nowoczesnym domu

  9 lat temu przez

  W nowoczesnym budownictwie w coraz większym stopniu wykorzystywane są najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym wzrasta komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie maleją koszty użytkowania. W związku z tym w ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie tzw. automatyką budynkową.

  Instalacje automatycznie sterowane

  Obecnie automatyka budynkowa traktowana jest jako dziedzina z zakresu nowoczesnego budownictwa, która pozwala na integrację urządzeń, a tym samym automatyzację określonych obszarów w obrębie obiektu. Oznacza to, że pewne regularnie wykonywane czynności, za które odpowiedzialny jest użytkownik obiektu, sterowane są automatycznie – najczęściej za pomocą jednolitej struktury zarządzającej jednocześnie kilkoma urządzeniami.

  Zintegrowany system zarządzania

  Dzięki zintegrowanym systemom zarządzania możliwe stało się jednoczesne sterowanie wieloma instalacjami. Za pomocą automatyki budynkowej można z łatwością sterować urządzeniami służącymi do oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania. Możliwe jest również wykonywanie czynności wynikających z codziennych obowiązków, jak regulacja żaluzjami lub roletami, zdalne sterowanie bramą, a nawet podlewanie trawnika.

  Inteligentny dom w nowoczesnym budownictwie

  Sterowanie systemem zarządzania instalacjami może być realizowane na różne sposoby. Najczęstszym rozwiązaniem są włączniki lub piloty, ale na popularności zyskują też panele dotykowe i opcje wydawania poleceń głosem. Wszystko to sprawia, że obecnie automatyka budynkowa jednoznacznie kojarzona jest z nowoczesnym budownictwem, w ramach którego upowszechniło się pojęcie „inteligentny dom”.

  Szerokie możliwości konfiguracji systemu

  Automatyczne sterowanie instalacjami może być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników budynku. Zintegrowane systemy zarządzania dają bowiem szerokie możliwości konfiguracji, w związku z czym równie szerokie możliwości zastosowania. Co więcej, automatyka budynkowa jest dziedziną, która nieustannie się rozwija – wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo użytkowania, a jednocześnie zapewniające szereg oszczędności wynikających z eksploatacji budynku.

  We współpracy z http://www.emi-led.pl/

  Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *