background img
banner

  Sposób na energooszczędność

  11 lat temu przez

  Współczesne budownictwo wyraźnie zmierza w kierunku zapewnienia jak najmniejszych strat energii cieplnej i obniżenia kosztów użytkowania budynku. Nowe standardy, wyznaczone przez przepisy unijne, powodują wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań o wysokich parametrach termicznych. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na osiągnięcie energooszczędności w naszym domu jest wykorzystanie nowoczesnych wyrobów stolarki otworowej.

  energooszczędne oknaElementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki okiennej i drzwiowej jest współczynnik przenikania ciepła U. Im niższą posiada on wartość, tym lepszą izolacyjnością cieplną charakteryzuje się dana konstrukcja. – Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna. Dlatego producenci okien i drzwi kładą szczególny nacisk na obniżanie wartości współczynnika Uw oraz optymalny dobór wskaźnika „g” przepuszczalności całkowitej energii słonecznej, wpływającego na nieprzegrzewanie się budynku w okresie letnim w przypadku zewnętrznych przegród szklanych – wyjaśnia Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej w Polsce. – Zwiększanie szczelności okien i drzwi czy też stosowanie nowoczesnych pakietów szybowych prowadzi do poprawy izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. W efekcie, odbiorcy mają do wyboru szeroką gamę energooszczędnych rozwiązań, które mogą zastosować w swoich domach – podsumowuje Paweł Wróblewski.

  Nowoczesna technologia w służbie komfortu

  Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że wymaganiom współczesnego budownictwa, nastawionego na energooszczędność, w pełni odpowiada stolarka aluminiowa. Przez długi czas była ona postrzegana jako „zimna” i nie gwarantująca odpowiednich parametrów termicznych. Możliwość wykorzystania różnorodnych wypełnień, które zapewniają izolację cieplną profili sprawia, że dziś konstrukcje aluminiowe z powodzeniem stosowane są nie tylko budownictwie komercyjnym, ale i jednorodzinnym. – Aluminiowe systemy okienno-drzwiowe zapewniają skuteczną ochronę przed stratami ciepła i, co istotne, ze względu na wysoką wytrzymałość, pozwalają na tworzenie konstrukcji o dużych gabarytach – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa, firmy członkowskiej Związku POiD. – W naszej ofercie dostępne są  systemy o doskonałych parametrach izolacyjnych, które stanowią kompleksowe  rozwiązania stolarki otworowej dla nowoczesnych budynków o wysokim standardzie energetycznym. Dzięki nim możemy otrzymać ciepłe” konstrukcje o dużych przeszkleniach, umożliwiających optymalne doświetlenie pomieszczeń –  dodaje Bożena Ryszka.

  Oferowany przez Aluprof system okienno-drzwiowy jest dostępny w trzech wariantach konstrukcji, co pozwala na dopasowanie go do naszych potrzeb i wymogów wynikających z konstrukcji budynku. Współczynnik przenikania ciepła dla ramy o wartości Uf od 0,57 W/m2K spełnia również wysokie wymagania budownictwa pasywnego.

  Dom z nadwyżką ciepła

  Dzięki wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań z zakresu stolarki otworowej, możemy nie tylko oszczędzić energię cieplną, ale także otrzymać jej nadwyżki. Taką możliwość daje zastosowanie nowoczesnych pakietów szybowych o wyjątkowych parametrach. – Zestawy szybowe o dodatnim bilansie energetycznym to prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w swoim domu – tłumaczy Maciej Mańko, Market Manager w firmie Glasssolutions Saint-Gobain, oferującej energooszczędne szyby, zrzeszonej w Związku POiD. – Potrójny pakiet szybowy stanowi skuteczną barierę dla ucieczki energii z wnętrza budynku, a jednocześnie pozwala na darmowe uzyskanie ciepła z promieniowania słonecznego. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby w takim zestawie wynosi Ug=0,6 W/m2K – uzupełnia ekspert. W nowoczesnym pakiecie szybowym osiągnięto równowagę pomiędzy ograniczeniem strat ciepła a zapewnieniem dostępu naturalnego światła do wnętrz. Dzięki temu, ich wykorzystanie pozwala na doświetlenie pomieszczeń, co ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia w trwającym właśnie okresie jesiennym.

  Wykorzystujące „ciepłą” stolarkę okienną i drzwiową, nowoczesne budownictwo dobrze odpowiada na kluczowe potrzeby naszych czasów, związane z koniecznością oszczędności energii oraz ochrony środowiska. Energooszczędne okna i drzwi zwiększają komfort użytkowników budynku i są ekonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem domu.

  Przypisane tagi:
  · · ·
  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *