background img
banner

    Domy drewniane

    12 lat temu przez

    Drewno towarzyszy człowiekowi od wieków, to z niego od początku  budował proste schronienia, a z biegiem lat domy o wyszukanej konstrukcji i wyglądzie. W dzisiejszej architekturze drewnianej czasami łączy się metody budowy domów drewnianych z zamierzchłej epoki z teraźniejszością.

    Budowa domu to nie lada wyzwanie. Często wybierając projekt domu poza wyglądem estetycznym, pod uwagę bierzemy to czy dom jest energooszczędny, czas budowy oraz materiał z jakiego zostanie wybudowany nasz dom. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie architekturą drewnianą, a szczególnie popularne stały się domy z bali.

    Domy z bali swą popularność zyskały nie wątpliwie dzięki swym licznym zaletom. Oprócz ładnego wyglądu, do pozytywnych cech tego typu budownictwa należy między innymi fakt że dom z bali można budować o każdej porze roku, proces ten nie trwa długo i od razu można się wprowadzać, oraz istnieje przekonanie że domy drewniane są zdrowsze, a na pewno ekologiczne.

    Konstrukcja ścian w domu z bali. Wśród wielu konstrukcji stosowanych w budowie domów z bali w Polsce stosowane są trzy podstawowe, konstrukcja zrębowa, konstrukcja sumikowo – łątkowa oraz konstrukcja szkieletowa.

    Najbardziej typowa, zwana również konstrukcją węgłową jest konstrukcja zrębowa. Bale z których budowane były ściany, ciosane były z dwóch stron i układane warstwowo, łączone w narożach zacięciami.

    Drugim typem konstrukcji ścian jest konstrukcja sumikowo – łątkowa. Słupy narożne i pośrednie zwane łątkami mają charakterystyczne wyżłobienia w kształcie rowków czopowane pomiędzy podwalinę a oczep. Sumiki to układane poziomo krótkie bale uzbrojone w specjalne zacięcia, które wpasowywały się w wyżłobienia łątek. Konstrukcja ta często łączy się ze zrębową.

    Trzecia to konstrukcja szkieletowa zwana  konstrukcją ramowo – słupową, charakteryzuje się tym że konstrukcja domu opiera się o ramę z pionowych słupów i poziomych bali połączonych za pomocą zacięć i czopów.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *