background img
banner

  Sposoby na zabezpieczenie przyszłości

  11 lat temu przez

  Przyszłość każdego człowieka stoi po znakiem zapytania, bo nikt nie wie jak będzie wyglądała jego sytuacja finansowa za kilka lat, czy dopisze zdrowie, ani tym bardziej kiedy przyjdzie śmierć. Dlatego coraz większy procent Polaków decyduje się na zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich bliskich.

  Najprostszą drogą do zapewnienia sobie spokojnej przyszłości jest regularne oszczędzanie i odkładanie określonej sumy pieniędzy w zależności od możliwości i potrzeb. Gromadzenie środków finansowych na przyszłość może odbywać się w ramach stosunku z bankiem – na długoterminową lokatę bankową o wysokim oprocentowaniu albo na rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, na który stale można przelewać gotówkę. Poza tym banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe oferują plany systematycznego oszczędzania oparte na inwestowaniu w jednostki funduszu albo lokowanie kapitału w akcje, obligacje czy inne instrumenty finansowe, w czym może wspierać profesjonalny doradca finansowy.

  Wciąż najpopularniejszą formą finansowego zabezpieczenia przyszłości swoich bliskich jest ubezpieczenie na życie, które zapewnia wypłatę odszkodowania osobom najbliższym ubezpieczonego w razie jego śmierci. Poza tą tradycyjną postacią polisa może zapewniać wypłatę środków pieniężnych w innych nieprzewidzianych zdarzeniach losowych, takich jak inwalidztwo  czy poważna choroba. Spokojna przyszłość możliwa jest także dzięki oszczędzaniu na cele emerytalne, które polega na regularnym wpłacaniu środków na III filar emerytalny w ramach indywidualnego konta emerytalnego albo pracowniczych programów emerytalnych. Wciąż powszechnie stosowanym sposobem na zabezpieczenie przyszłych lat jest inwestowanie w nieruchomości, a następnie czerpanie zysku z wynajmu albo sprzedaży ziemi po przekształceniu jej przeznaczenia itp.

  Podsumowując należy stwierdzić, że najprostszą drogą do zapewnienia sobie i swojej rodzinie spokojnej przyszłości oraz stabilności finansowej na dalsze lata jest  systematyczne oszczędzanie środków w ramach wybranego instrumentu finansowego.

  Kategoria artykułu:
  Finanse

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *