Pośpiech w decyzji o wykupieniu polisy na życie nie jest wskazany. Tego typu działania powinny być wykonywane rozważnie i w pełni świadomie. Najważniejsze jest by podejść do tej sprawy i naszych oczekiwań możliwości i potrzeb realnie.
Pierwszym krokiem powinno być staranne zapoznanie się zarówno z samym towarzystwem jak i oferowanym polisom. Bardzo ważne jest by nie podejmować decyzji o wyborze jedynie pod względem ceny. Koszty są bardzo ważną sprawą, jednakże w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia na życie ten czynnik nie powinien przeważyć szali. Może się zdarzyć nawet tak, że kupienie polisy przy “okazji” może nie sprostać naszym potrzebom i wymaganiom.
Rynek ubezpieczeń oferuje klientom indywidualnym wiele różnego rodzaju form ubezpieczeń ochronnych. Dlatego też zgubienie się w gąszczu ofert ubezpieczeń jest dość często spotykane. Ze względu na to przed dokonaniem wyboru najlepiej udać się do agenta ubezpieczeniowego, który pomoże w rozpoznaniu się na rynku ubezpieczeniowym.
Różnorodność ubezpieczeń na życie
Jednakże przed spotkaniem z agentem warto samemu nieco rozpoznać się na rynku. Podstawowy podział ubezpieczeń:
- na całe życie
- na dożycie
- na życie i dożycie
- terminowe
- posagowe
Produktu nowoczesne to ubezpieczenia na życie:
- inwestycyjne
- uniwersalne
- zmienne
Oszczędzanie czy ubezpieczenie?
Ilość ofert ubezpieczeń na życie może przyprawić o zawrót głowy, jednakże najważniejsze jest to by przed dokonaniem wyboru w ciszy i z rozwagą zastanowić się, która oferta będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom: oszczędzanie czy ochrona ubezpieczeniowa?
Warto zastanowić się na jaki termin chcemy zawrzeć umowę – czy na czas określony czy bezterminowo oraz w jaki sposób chcemy opłacać składki ubezpieczeniowe – rocznie, kwartalnie czy miesięcznie.
Wysokość składki na ubezpieczenie na życie jest zależne od:
- wieku ubezpieczonego
- zwodu
- płci
- sumy ubezpieczenia
- stanu zdrowia
- hobby
Ze względu na to, że ubezpieczyciel bierze na siebie ryzyko ubezpieczenia klienta ma możliwość postawienia określonych warunków. Posiada również prawo do skierowania klienta na badania medyczne oraz względu do karty. Pozwala mu to na oszacowania potencjalnego ryzyka oraz podjęcia decyzji o tym czy nas ubezpieczyć. Dopiero po tych wszystkich czynnościach ustala składki indywidualnego ubezpieczenia na życie.
OWU
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania indywidualnego ubezpieczenia na życie? Przede wszystkim na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) Przeczytanie ich przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej jest niezmiernie istotne. Niestety nie jest to tekst łatwy i przyjemny w czytaniu, ponieważ pisany jest on językiem używanym przez ubezpieczycieli. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że OWU będzie dla nas niezrozumiałe. Zapoznanie się z tą lekturą jest równoznaczne z uniknięciem rozczarowań w przyszłości.