background img
banner

  Jak napisać pracę licencjacką?

  9 lat temu przez

  Pisanie pracy licencjackiej rokrocznie zmywa sen z powiek studentom. Jak zacząć pisanie? Jaki wybrać temat? Z jakiej literatury skorzystać? O czym należy pamiętać? Te i wiele więcej pytań stawia sobie, co roku wiele studentów. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

  Jak zacząć pisanie?okulary

  Najlepiej rozpocząć pisanie pracy od zgromadzenia literatury i stworzenia plany pracy. Wybranie się do biblioteki w takiej sytuacji jest wręcz wskazane. Gromadząc interesujące publikacje dotyczycące zagadnienia związanego z tematyka nasza pracą jesteśmy w stanie zorientować się, jakim konkretnie zagadnieniom została poświęcona duża uwaga. Tutaj pozostaje nam dwa wybory: można wykorzystać wyniki dotychczasowych badań lub stworzyć własne unikalne. Te i inne koncepcje należy uwzględnić w planie.

  Stworzenie planu jest niezwykle istotne ze względu na utrzymanie naukowego charakteru pracy. Brak ścisłości lub brak konsekwencji w danym temacie jest oznaką braku profesjonalizmu. Praca licencjacka jest już pracą naukową, która wymusza pewne standardy, które warto zachować. Stworzenie planu jest bardzo proste, pod warunkiem, że posiadamy temat.

  Jaki wybrać temat pracy?

  Najtrudniejsze pytanie stawiane przez wielu studentów. Otóż wybór tematu pracy może nasunąć nam się w trakcie przeglądania literatury przedmiotu. Najprościej jest zasięgnąć inspiracji właśnie tam. Ewentualnie zawsze można poprosić o pomoc promotora lub znaleźć podpowiedzi na forach internetowych.

  Z jakiej literatury korzystać?

  Jeśli nie wiemy jak odnaleźć się w bibliotecznych półkach najlepiej jest poprosić o pomoc promotora. Określenie zakresu literatury przedmiotu jest jak najbardziej konieczne a w tym może pomóc nam właśnie promotor.

  O czym należy pamiętać w trakcie pisania?

  Najczęstszymi błędami popełnianymi przez studentów jest nie stosowanie się do wymogów edytorskich. Każda uczelnia posiada własne, indywidualne zasady pisania prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Zasady te zebrane są w wymogach edytorskich. Można tam znaleźć wiele informacji dotyczących między innymi:

  • jakiej czcionki możemy używać,
  • jak oznaczać nagłówki,
  • tworzenie spis treści,
  • wygląd strony tytułowej,
  • informacje dotyczące streszczenia,
  • opisywanie przypisów,
  • tworzenie bibliografii,
  • wiele innych.

  Warto poprosić promotora o udostępnienie takiego pliku lub poszukać go na stronie uczelni.

  Indywidualne pytania warto skierować również na fora takie jak: http://www.forum.pisanie-prac.org.pl/topics143/jak-napisac-prace-licencjacka-vt80.htm

  Przypisane tagi:
  · · ·
  Kategoria artykułu:
  Nauka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *