background img
banner

  Matura – wyzwanie czy formalność ?

  13 lat temu przez

  Matura z języka polskiego nikogo nie ominie więc trzeba się dobrze przygotować by ją zdać.

  Egzamin maturalny składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Według tradycji najpierw są egzaminy pisemne więc trzeba pamiętać aby powtórzyć cały materiał. Istnieje możliwość wyboru poziomu na jakim chcesz pisać podstawowy albo rozszerzony. Decydując się musisz wziąć pod uwagę swoje umiejętności i ogrom wiedzy jaki posiadasz oraz plany dotyczące studiów.

  Pisemna matura z języka polskiego składa się z dwóch części, pierwszej: test czytania ze zrozumieniem i z drugiej : wypracowanie.  W pierwszej części bada się twoje umiejętność odnoście czytania i zrozumienia przekazywanych informacji. Musisz udowodnić ze potrafisz wyłapać najpotrzebniejsze informacje i korzystnie je wykorzystać w odpowiedzi na pytania.
  W drugiej zaś badane są Twoje zdolności odnośnie pisania rozbudowanych form wypowiedzi. Głównie zwraca się tu uwagę na styl, kompozycje wypowiedzi, rozwinięcie tematu. A także na język ważne jest aby było to pisane poprawna polszczyzna zwracać uwagę  na ortografię, oraz aby trafnie zastosować interpunkcje. Maksymalnie można uzyskać 50 pkt.

  Ustna matura z polskiego trwa nie więcej nic 25 minut. Prezentacje maturalne same w sobie  nie są trudne ale należy pamiętać o tym by skutecznie i mądrze się za nią zabrać.
  Najlepiej jeśli po wyborze tematu od razu zaczniesz nad nim pracować aby nie zostawiać tego na sam koniec. Na początku warto przygotować precyzyjny plan wypowiedzi, które pomoże Ci podczas prezentacji. Piszą bibliografie należy są dokładnie przeanalizować ponieważ komisja na pewno zada pytanie odnoście bibliografii. Później należy dokonać selekcji materiału gdyż nie damy rady powiedzieć o wszystkim. Pamiętaj aby podczas prezentacji ściśle trzymać się tematu prezentacji, i mówić według przygotowanego planu.

  Podczas egzaminu nie należy używać słów których znaczeń nie rozumiemy, bo pomimo tego ze brzmią dobrze w zdaniu, komisja może poprosić o wytłumaczenie. Pisanie prac jest dość czasochłonne ale jeśli mamy plan działania myślę ze nie będzie problemów z jej napisaniem.

  Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów!

  Kategoria artykułu:
  Nauka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *