Napisanie pracy dyplomowej nie dla wszystkich jest prostą sprawą. Rokrocznie studenci podejmujący się tego zadania popełniają te same błędy. Na co należy zwracać uwagę i jakie błędy popełniają studenci – wskazujemy w artykule.
Przecież znam swoje możliwości
Wielu studentów uważa, że pisanie pracy dyplomowej jest bardzo proste. Jest to prawdą, pod warunkiem, jeśli dobrze znamy temat swojej pracy i jesteśmy wgłębieni w zagadnienia merytoryczne. Pierwszym najczęstszym błędem popełnianym przez studentów jest brak rzeczywistego określenia swoich możliwości. Wybierając pracę bardzo często przeceniają swoje możliwości, nie biorą pod uwagę podstawowych elementów decydując się na napisanie pracy, która dla niejednego profesora byłaby wielkim wyzwaniem.
Plan pracy?! A po co mi to…
Na pierwszym seminarium promotorzy zazwyczaj radzą, aby przygotować sobie wstępny plan pracy. Wielu studentów uważa to za zupełnie niepotrzebną czynność. Prawdą jest, że plan pracy może się zmienić w trakcie pisania pracy. Niemniej jednak stworzenie wstępnej rozpiski tytułów wymaga przeglądnięcia literatury przedmiotu. Dzięki temu możliwe jest ustalenie pewnych ram, których powinniśmy się trzymać.
Bo ładnie brzmi
Kolejnym notorycznym błędem popełnianym przez studentów jest wybieranie tematu pracy niezgodnie z własnymi zainteresowaniami. Ładnie brzmiący temat to nie wszystko.
„Studenci często szukają w Internecie pomocy przy wyborze tematu pracy. Niemniej jednak wyrywkowo wybrany temat, który nie ma nic wspólnego z zainteresowaniami studenta, sprawi, że pisanie pracy będzie dla niego bardzo trudnym zadaniem. Wyszukiwanie gotowych tematów w sieci nie jest złe, pod warunkiem, że są dla nas inspiracją, a nie wzorem” – twierdzi ekspert serwisu http://www.pisanie-prac.org.pl.
Język szaleje, a gramatyka utyka
Gramatyka to nie tylko przecinki i kropki. W pracach dyplomowych pojawia się wiele błędów związanych na przykład z:
- brakiem uzgodnienia gramatycznego,
- notorycznym używaniem kolokwializmów,
- dodawaniem niepotrzebnych przyimków,
- powtórzeniami,
- tautologiami.
Oprócz tego, studenci lubią ponieść się fantazji i nazbyt upiększać język. Oczywiście nie jest to błędem w pisaniu projektów, referatów i innych tego typu wypracowań. Należy jednak pamiętać, że praca dyplomowa to praca naukowa i na lanie wody nie można sobie pozwolić. Kwiecistą mowę można zostawić zawsze na obronę.
Promotor wie więcej, niż myślisz
Seminaria organizowane przez promotorów są przede wszystkim dla studentów. Warto wsłuchiwać się w rady naszych profesorów, ponieważ posiadają niezbędne doświadczenie w pisaniu tego typu prac i z pewnością nie chcą nam zaszkodzić.