background img
banner

  Jak kupić mieszkanie?

  9 lat temu przez

  Kupno mieszkania to ważna inwestycja, często dokonywana raz na całe życie. Dlatego też decyzja w tej kwestii jest zwykle trudna i wymaga przeanalizowania wielu naprawdę istotnych czynników. Jak zatem kupić idealne mieszkanie? Jak je znaleźć i o czym warto pamiętać?

  Rynek wtórny a pierwotny

  Zakupu mieszkania można dokonać na rynku wtórnym lub pierwotnym. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z lokalami już użytkowanymi, podczas gdy w drugim z lokalami nowymi – dopieroshutterstock_75509323 wybudowanymi lub na etapie budowy. Mieszkanie dostępne na rynku wtórnym w każdej chwili można obejrzeć, zweryfikować jego stan pod względem informacji podanych w ogłoszeniu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku pierwotnym, ponieważ blok mieszkalny jest najczęściej dopiero budowany, a jedyne co można zobaczyć, to projekt uwzględniający plan poszczególnych mieszkań. Bardzo rzadko zdarza się, że w budynku postawionym przez developera są mieszkania do sprzedania, ponieważ jeszcze przed rozpoczęciem budowy zgłaszają się na nie chętni.

  Z tego też względu, mieszkanie na rynku wtórnym można szybciej zakupić aniżeli na rynku pierwotnym, gdzie zwykle po wpłaceniu określonej kwoty, trzeba oczekiwać około dwóch lat na zakończenie budowy i oddanie mieszkań do użytku.

  Wielkość i lokalizacja

  Przy wyborze mieszkania ważną kwestią jest jego wielkość i lokalizacja, co często przekłada się na cenę lokalu. Im mieszkanie większe, tym jego cena jest wyższa, a nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym budynek się znajduje. Zazwyczaj mieszkania zlokalizowane w centrum miasta są droższe od tych, znajdujących się na peryferiach.

  Lokalizację warto również rozpatrywać pod kątem trybu życia i miejsca pracy. W przypadku rodziny istotną kwestią będzie również to, czy w pobliżu znajduje się szkoła bądź przedszkole, a także park czy plac zabaw.

  Ogłoszenia i Internet

  Informacje o mieszkaniach do sprzedaży, z rynku wtórnego i pierwotnego, można znaleźć, przeglądając ogłoszenia publikowane w gazetach lub kontaktując się z biurem nieruchomości, ewentualnie developerem (w zależności od tego, jakie mieszkanie jest poszukiwane). Doskonałym rozwiązaniem jest sprawdzanie ofert sprzedaży za pośrednictwem Internetu, gdzie ogłoszenia pojawiają się zarówno na stronach internetowych biur nieruchomości i developerów, jak i są zamieszczane przez osoby chcące sprzedać własne mieszkanie.
  Aby odnaleźć konkretną ofertę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, przykładowo mieszkania Rzeszów. Poszukiwanie może być bardziej szczegółowe, obok wymienionej frazy można dopisać dokładniejszą lokalizację (osiedle), wielkość mieszkania (ilość pomieszczeń), a nawet czy ma być ono z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

  Źródło informacji: http://www.nieruchomosci-kat.pl/

  Kategoria artykułu:
  Budownictwo i nieruchomości

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *