background img
banner

  Inwestuj w kolektory

  11 lat temu przez

  Unia Europejska ze szczególną uwagą traktuje działania proekologiczne. Na te cele przeznacza sporą część swoich funduszy. Robi to także w przypadku rozpowszechniania urządzeń takich jak kolektory słoneczne. Zastanawiasz się nad zakupem i montażem kolektora? Nie wiesz, czy możesz ubiegać się o dofinansowanie takiej inwestycji?

  Program unijny mający na celu dofinansowanie zakupu kolektorów słonecznych jest realizowany we współpracy z bankami, które udzielają kredytów na ten cel. Unia chce zrefundować zakup 50 tys. metrów kwadratowych powierzchni paneli słonecznych. Refundacja wypłacana jest w formie jednorazowej dotacji, która pokrywa sam zakup kolektora, jak i koszty jego montażu. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, do których głównie skierowany jest ten program, ale także wspólnoty mieszkaniowe, które nie korzystają z usług ciepłowni oraz rolnicy. Właśnie oni najchętniej wybierają i sięgają po te dotacje unijne. Rzeszów oraz jego okolice są jednymi z największych polskich beneficjentów projektów unijnych, które wspierają działania proekologiczne.

  Dofinansowanie, jakie można uzyskać jest spore. Pozwala na pokrycie 45% kosztów zakupu i instalacji urządzeń tego systemu. Należy jednak pamiętać, że cena jednego metra kwadratowego kolektora nie może być wyższa niż 2500 zł. Pieniądze, jakie dzięki dotacji uzyska inwestor, posłużą do spłaty zadłużenia zaciągniętego na realizację inwestycji w jednym z banków biorących udział w programie unijnym.

  Pozyskiwanie dotacji jest procesem złożonym, wymagającym wiedzy na temat wymogów określonych w programie oraz potrzebnych dokumentów, jednak nie powinno to odstraszać potencjalnych inwestorów. Istnieje obecnie wiele wyspecjalizowanych firm trudniących się w opracowywaniu wniosków o dofinansowanie, które z pewnością ułatwią skompletowanie dokumentacji oraz stworzenie biznesplanu. A przygotowanie profesjonalnej dokumentacji to już połowa sukcesu w uzyskaniu dotacji.

  Kategoria artykułu:
  Finanse

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *