background img
banner

  Zakupy w Internecie – co warto wiedzieć?

  10 lat temu przez

  Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Konsumenci poszukują w nich nie tylko sprzętu elektronicznego, RTV czy AGD, ale coraz częściej też odzieży czy nawet produktów spożywczych. Łatwość zamawiania, bezpośrednia dostawa do domu to zalety, które przemawiają za tą formą zakupów.

  _Files_Thumbs_149675Możliwość dokonywania zakupów w Internecie niewątpliwie jest korzystnym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach obowiązujących w e-handlu. Co więc warto wiedzieć, decydując się na zakupy drogą elektroniczną?

  Najważniejsze jest sprawdzenie sklepu pod kątem obowiązujących w nim zasad, które powinny również uwzględniać prawa konsumenta. Obowiązkowo należy więc zapoznać się regulaminem sklepu internetowego, który powinien w czytelny sposób precyzować warunki dokonywania zakupów oraz przysługującej konsumentom reklamacji. Tego typu regulaminy zazwyczaj składają się z wielu punktów, dlatego ważne jest, aby całość przeczytać bardzo uważnie i sprawdzić każdy zapis, który wzbudzi choćby najmniejsze wątpliwości.

  O wiarygodności sklepu świadczą również udostępnione dane teleadresowe, umożliwiające przesłanie zapytania dotyczącego oferty bądź konkretnego produktu lub co ważniejsze zgłoszenie ewentualnej reklamacji. Dane kontaktowe powinny wskazywać na siedzibę firmy, czyli dokładną lokalizację sklepu. Jeśli będzie on zarejestrowany za granicą, w przypadku dokonanej transakcji zakupowej czy też prawa konsumenta, obowiązywać będą przepisy kraju, w którym prowadzona jest działalność.

  Częścią regulaminu każdego sklepu powinien być zapis dotyczący form płatności. W przypadku płatności drogą elektroniczną warto wybierać tylko bezpieczne formy, które chronią transakcję, a przede wszystkim konsumenta przed ewentualną stratą. Zawsze należy sprawdzić opcję zwrotu kwoty za produkt zakupiony, ale niedostarczony. Transakcja i konto konsumenta, w którym zapisane są przecież dane osobowe, powinny być chronione zgodnie z polityką prywatności. Ponadto obowiązkiem właściciela sklepu jest podanie oficjalnego numeru rachunku bankowego, na które uiszczane są opłaty za zakupione produkty, przy czym klient powinien otrzymać dokładne informacje dotyczące dokonanej transakcji.

  Obok jasno sformułowanego regulaminu sklepu istotne znacznie w jego ocenie będą miały opinie konsumentów pochodzące z różnych źródeł. Naprawdę warto przed podjęciem decyzji zakupowej dokładnie zapoznać się ze zdaniem użytkowników, biorąc pod uwagę wszelkie przedstawiane przez nich kwestie. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zestawienie kilku pozytywnych i negatywnych opinii, porównanie poruszanych w wypowiedziach zagadnień, a na końcu ocena, które z wypowiedzi przeważają.

  Mimo pewnych komplikacji, które mogą wystąpić w czasie dokonywania zakupów przez Internet, grono zwolenników e-handlu sukcesywnie rośnie. Tendencję tą dostrzegają również przedsiębiorcy, którzy starają się promować swoje oferty produktowe za pośrednictwem serwisów internetowych. Coraz większą popularnością cieszą się więc porównywarki produktów i sklepów, gdzie użytkownicy mogą znaleźć informacje niezbędne dla podjęcia decyzji zakupowej. Doskonałym przykładem takiej porównywarki może być serwis GdzieObejrze.pl, który promuje tak sklepy internetowe, jak i stacjonarne, co jest swego rodzaju innowacyjnym rozwiązaniem korzystnym dla właścicieli sklepów i konsumentów.

  Kategoria artykułu:
  Handel

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *