background img
banner

    Z historii MMO

    11 lat temu przez

    Gry Massively Multiplayer Online, czyli MMO, można uznać za nie tracący na popularności fenomen, na skalę światową. Niezwykłość tych rozgrywek polega na interaktywności między graczami, których łączy wspólny i fantastyczny świat wirtualny.

     Gry MMO, a właściwie Mmorpg, to rodzaj gier komputerowych, w których świat wirtualny, wymyślony przez twórców gier, zrzesza ogromną ilość graczy w jednym czasie i miejscu, w celu wspólnej egzystencji, walki i przeżywania przygód w iluzorycznej rzeczywistości. Fani tego typu rozgrywek na całym świecie idą w miliony, a może nawet w dziesiątki milionów osób. Grają zarówno młodzi, jak i starsi, panowie i panie, wszyscy ci, których interesuje tak działanie w drużynie, jak i rywalizacja, ale nadrzędną sprawą zawsze pozostaje przede wszystkim dobra zabawa.

     MMORPG choć uznawane za pochodną od gier MMO, to tak naprawdę ten typ rozgrywki uznaje się za powstały najwcześniej. Niektórzy twierdzą, że ten gatunek gier wywodzi się od planszówek, a dokładniej od niejakiej Word of Warhammer 40 k. Ile jest w tym prawdy, naprawdę nie wiem. Wiem natomiast, że pierwsza gra MMORPG na komputer powstała w 1978 roku i była to gra typu MUD (Multi-User Dungeon), stworzona w formie tekstowej. Wykreowali ją Richard Bartle i Roy Mercer. Pierwsza graficzna rozgrywka została wydana w 1988 roku przez Lucas-Arts o wdzięcznej nazwie – Club Caribe. Została ona stworzona z myślą o platformie Commodore 64, bardzo popularnej w tamtym czasie, jednak początki tej odmiany rozrywki nie były usłane różami. Aż nadszedł rok 1991, kiedy to na świat zostały wydane, takie kultowe gry strategiczne, pt. Neverwinter Nights, której twórcami byli Don Daglow i Cathryn Mataga. Stworzyli oni grę, łączącą możliwość rozgrywki online z silnikiem graficznym GoldBox. Popularność gry była tak duża, że święciła triumfy przez kolejnych 6 lat, aż do roku 1997, kiedy to pojawiła się, za sprawą firmy SierraOnline, gra The Shadow of Yserbius. Stała się ona początkiem zmian i innowacji w gatunku MMORPG. Przede wszystkim została wprowadzona możliwość łączenia się graczy w drużyny oraz rozgrywka PvP.

     Rok 1996 to kolejny przełom w grach RPG, dzięki coraz prężniej działającemu i ogólnodostępnemu Internetowi. Zaczęły powstawać pełne wersje gier na przykład w formacie 3D, jak Meridian 59, który wyszedł spod skrzydeł firmy 3DO. Dała ona możliwość, jako pierwsza, gry na masową skalę o bardzo dużym zasięgu. Jako pierwsza rozgrywka pozwalała na wcielenie się we własnego bohatera i dała możliwość spojrzenia na wirtualny świat jego oczami. Mimo nowatorskich rozwiązań i zaawansowania graficznego, Meridian 59 spowiła mgła, która skazała ją na zapomnienie w umysłach graczy, niesłusznie.

     Kolejnym punktem zwrotnym w kategorii gier MMORPG stała się Ultima Online, stworzona przez Richarda Garriotta. Dała ona użytkownikom możliwość patrzenia na iluzoryczną rzeczywistość z rzutu izometrycznego. Powstał otwarty świat, w którym można było robić co się chce, gdzie chce i z kim chce. Wolność na ekranie komputera. Możliwości, jak na tamte czasy, były niespotykane, np.: postęp postaci bez względu na poziom czy klasę, ekonomia kreowana przez graczy czy PvP bez ograniczeń.

     Jednak najlepsza gra online, jaka powstała do tej pory na rynku światowym, skupiająca masę oddanych fanów na całym ziemskim globie, to oczywiście World of Warcraft. Połączyła wszystko, co dobre z przeszłości, z nowinkami i ulepszeniami przyszłości. Stała się wyznacznikiem jakości i grywalności. Za jej pomocą stworzono nieskończone możliwości interakcyjne, pomiędzy osobami korzystającymi z jej dobrodziejstw. Chyba dzięki World of Warcraft nastała złota epoka gier MMO, której końca nie widać. Warto tylko zaznaczyć, że pierwszy oficjalny dodatek do WoW, o nazwie The Burning Crusade, sprzedał się pierwszego dnia na świecie w nakładzie 2,4 mln sztuk. Cyfry mówią same za siebie. Nastała era gier online!

    Jeżeli gramy w gry warto również zainteresować się odpowiednim telewizorem. Im większy, tym wygodniejszy. Jaki jest najlepszy telewizor do grania? Najlepiej jest zapytać specjalisty ze sklepu RTV. To on powinien znać szczegóły specyfikacji modeli i pomóc dobrać ten najbardziej odpowiedni.

    Przypisane tagi:
    · · · · ·
    Kategoria artykułu:
    Czas wolny

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.