background img
banner

  Sposoby łączenia się z Internetem

  10 lat temu przez

  Historia Internetu w Polsce jest stosunkowo krótka, pierwsze podłączenie do sieci nastąpiło w roku 1991, jednak do roku 1994 była to tylko i wyłącznie sieć akademicka, nieprzeznaczona do użytku przez wszystkich obywateli naszego kraju. Obecnie Internet jest dostępny w większości gospodarstw domowych.

  laptop-work-1260785-mObecnie w Polsce dostępne są m.in. następujące rodzaje internetu:

  • szerokopasmowe łącza ADSL – umożliwiają asymetryczny dostęp do Internetu z prędkością od 16kb/s do 24Mb/s. Istnieje możliwość skorzystania z transferu 100Mbit/s, które ze względu na wysokie koszty stosowany są głównie w dużych przedsiębiorstwach. W Polsce szerokopasmowe łącza ADSL udostępniane są między innymi przez Netię, TK Telekom oraz Orange.
  • sieć lokalna LAN – sieć komputerowa przeznaczona jest do łącznia komputerów na danym obszarze, takim jak biuro, szkoła czy blok mieszkalny. Sieć lokalna połączona jest przez serwer u operatora internetowego.
  • bezprzewodowa sieć WLAN – jest to rodzaj sieci lokalnej, urządzenia sieciowe nie są połączone żadnym kablem czy przewodem. W przypadku sieci WiFi istotne jest prawidłowe zabezpieczenie sieci protokołem WEP bądź WPA/WPA2 oraz odpowiednio mocnym hasłem.
  • LTE – to nowoczesna generacja internetu bezprzewodowego. Long Termin Evolution zaprojektowany został z myślą o bardzo wysokiej transmisji danych. Założeniem LTE jest bardzo wysoka przepustowość nawet do 300Mb/s, w Polsce maksymalna prędkość obecnie wynosi 150M/s.
  • łącza światłowodowe – to dosyć nowy i innowacyjny sposób łączenia się z Internetem. Sieć oparta na przewodach światłowodowych pozwala na stosowanie wielu protokołów jednocześnie. Co więcej kabel światłowodowy nie ma ograniczeń prędkości. Łącze światłowodowe gwarantują nam stałą prędkość internetu, która nie jest zależna od warunków atmosferycznych oraz obciążeń sieci. Więcej informacji na temat łączy światłowodowych znajduje się na stronie internetowej http://tktelekom.pl/
  Przypisane tagi:
  · ·
  Kategoria artykułu:
  Informatyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *