background img
banner

    Susza a wydajność uprawna zbóż

    8 lat temu przez

    Jak podaje pismo PNAS, zboża, jako rośliny z rodziny trwa, mają tendencję do drastycznej zmiany struktury korzeni podczas suszy, co umożliwia im zachowanie dostępu do wody przez dłuższy okres czasu. W jaki sposób odbywa się ten proces?

    Ograniczenie poboru wody

    Jak pokazały wyniki przeprowadzonych przez Stanford University badań, zboża potrafią zachowywać się inteligentnie. Zboża, w trakcie suszy, wdrażają swego rodzaju program oszczędnościowy, który ogranicza tworzenie się penetrujących okolice podstawy rośliny bocznych korzeni. W efekcie tego procesu, zboża ograniczają pobieranie wody z gleby, przez co jest ona w niej dostępna przez dłuższy czas. Ma to bardzo duże znaczenie w okresie suszy. Dzięki bowiem mniejszemu poborowi wody z gleby, roślina zyskuje dodatkowy czas na wyprodukowanie nasion.

    Należy jednakże mieć na uwadze, iż taka zmiana jest możliwa wyłącznie na pewien okres czasu. W momencie, gdy w wyniku obfitych opadów, w glebie pojawią się duże ilości wody, rośliny zaczną wytwarzać większy system korzeniowy. Jak podkreślają autorzy badania, rośliny, w tym zboża, zachowują się więc w sposób niezwykle inteligentny – nie eksploatują w nadmiarze wód gruntowych, co ogranicza ryzyko związane z pogorszeniem się struktury i trwałości warstw wodonośnych. Dzięki wynikom tychże badań, niewykluczone, iż w przyszłości możliwe będzie zwiększenie odporności upraw na niedobór wody. Będzie to miało kluczowe znacznie dla uprawy takich roślin uprawnych jak ryż, kukurydza, pszenica, jęczmień czy żyto, które często rosną na obszarach zagrożonych suszą.

    Pogłębiająca się susza rolnicza

    Wyniki powyższych badań mają bardzo duże znaczenie, szczególnie, iż obecnie pogłębia się susza rolnicza, a niedobór wody dotyczy najsilniej zbóż jarych. Jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2016 roku, wzrosła liczba gmin zagrożonych suszą. Obecnie zagrożenie to dotyczy 428 gmina, co stanowi 17% wszystkich gmin Polski, zlokalizowanych na terenie 10 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

    Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.agropolska.pl

    Kategoria artykułu:
    Nauka

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *