background img
banner

    Skuteczna wymiana powietrza dzięki procesowi rekuperacji

    9 lat temu przez

    Nawet najlepiej wykonany budynek mieszkalny zabezpieczony doskonałą izolacją nie jest w stanie zapewnić dobrej wymiany powietrza przy użyciu tradycyjnego, grawitacyjnego systemu wentylacji. Rozwiązaniem, które zapewnia nie tylko komfort użytkowania, ale także skuteczność i wysoką oszczędność, są nawiewno-wywiewne centrale wentylacyjne dające możliwość odzysku ciepła. W czym tkwi ich sekret?

    Rekuperatory i funkcje systemu wentylacyjnego

    Podstawowym zadaniem wentylacji w każdym rodzaju budynku jest dostarczanie do pomieszczenia czystego powietrza z zewnątrz i jednocześnie wyprowadzanie na zewnątrz powietrza zużytego, wypełniającego pomieszczenia użytkowe oraz mieszkalne. Tak powietrze nawiewane, jak i dostarczane, musi być transportowane poprzez odrębne kanały wentylacyjne. Oba rodzaje powietrza nie mogą się ze sobą mieszać w trakcie transportu, ponieważ zjawisko to bardzo mocno zaniża wydajność całego procesu.

    Nowoczesne systemy wentylacyjne wyposażane są w urządzenia zatrzymujące ciepło, które zawiera w sobie powietrze wywiewane z budynku. Urządzenia te noszą nazwę rekuperatorów i uważane są za jedne z najlepszych rozwiązań stosowanych w branży.

    Rekuperatory wchodzą w skład instalacji wentylacyjnej mechanicznej i nie tylko ograniczają straty ciepła w wentylowanym obiekcie, ale również zapewniają większą czystość powietrza nawiewanego z zewnątrz. Rekuperacja jako proces przynosi podwójne efekty dla mieszkańców domu – ogranicza koszty związane z dogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń budynku oraz wpływa pozytywnie na komfort i jakość ich użytkowania.

    Instalacja rekuperatorów w budynkach mieszkalnych

    Budowę centrali rekuperacyjnej najlepiej przeprowadzić równolegle z budową obiektu, który ma być za jej pomocą wentylowany” – przyznaje ekspert serwisu StrefaKlimatyzacji.pl. Rozwiązanie to pozwala ukryć i zamaskować przewody transportujące powietrze do wszystkim pomieszczeń. Ponieważ zaś przewody te niejednokrotnie posiadają sporą średnicę, sięgającą nawet kilkunastu centymetrów, i otoczone są dodatkowo warstwą izolującą, mogą niekorzystnie wpłynąć na estetykę wnętrz.

    Bardzo ciekawe rozwiązanie oferuje centrala rekuperacyjna LG, w przypadku której występuje możliwość instalacji górnej i dolnej części w przeciwnych kierunkach, co pozwala również na zastosowanie tylko jednego otworu rewizyjnego.

    Należy pamiętać, że choć w większości budynków, w tym również w typowych domach jednorodzinnych, system wentylacyjny z centralą rekuperacyjną nie jest obowiązkowy. Może jednak okazać się bardzo przydatnym, a przede wszystkim niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *