background img
banner

  Rynek motocyklowy w Polsce A.D. 2015

  9 lat temu przez

  Zarówno poprzedni, jaki i obecny rok 2015 mogą się okazać dla polskiej branży motocyklowej rekordowe pod względem sprzedaży jednośladów w naszym kraju. Już od stycznia br. popyt na motocykle nie słabnie i wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

  Czynniki sprzyjające

  Na poprawę sprzedażową u dealerów motocykli w Polsce wpływ miały przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, warunki atmosferyczne, a więc łagodna i w miarę ciepła tegoroczna zima. Po drugie, wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących kierujących jednośladami. Nowe regulacje prawne pozwalają na prowadzenie motocykli o pojemności do 125 cm3 posiadaczom prawa jazdy kategorii B. Przed zmianą przepisów kierowcy z tą kategorią mogli jedynie bez dodatkowych uprawnień prowadzić wyłącznie jednoślady z silnikami o pojemności do 50 cm3 i mocy silnika do 4 kW.

  Jakie jednoślady kupują Polacy?

  Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w styczniu 2015 roku zarejestrowano 1 383 nowe jednoślady, czyli o 16,1% więcej niż w roku ubiegłym. Spadła natomiast o 8% sprzedaż motorowerów, których zarejestrowano w tym roku 852 sztuk. W miesiącu lutym br. odnotowano 2 166 nowych rejestracji jednośladów, czyli o 4,1% mniej niż w ubiegłym roku.

  Dobrze ma się rynek wtórny jednośladów w Polsce. W styczniu br. zarejestrowano 2 812 sztuk używanych pojazdów (2 313 motocykli i 499 motorowerów), o 50% więcej niż w tym samym okresie 2014 roku. Natomiast w lutym jest to liczba 3 897 sztuk zarejestrowanych używanych jednośladów, czyli o 18, 4% więcej niż w zeszłym roku. Najpopularniejszymi markami w tym segmencie są niezmiennie: Honda, Yamaha oraz Suzuki.

  Kto największym graczem na rynku?

  Od początku 2015 roku największą sprzedaż na rynku Polskim odnotowuje firma Romet Motors. Według danych PZPM, zarejestrowano 458 motocykli marki Romet (1/3 sprzedaży na rynku), czyli niemal 6 razy więcej niż miało to miejsce w tym samym okresie 2014 roku http://www.emarket.romet.pl/motoryzacja/motocykle/.

  Drugą pozycją na tegorocznym rynku jednośladów w naszym kraju może poszczycić się Junak, który odnotował sprzedaż 155 sztuk pojazdów, czyli wzrost prawie 4,5 krotny w porównaniu z początkiem 2014 roku. Trzecie miejsce dzierży BMW z wynikiem 124 sztuk (-3,9%), a czwarta pozycja przypadła marce Yamaha (123 sztuki). Dalsze miejsca zajmują kolejno: KTM, Kymco, Kawasaki, Suzuki, Harley-Davidson.

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *