background img
banner

  Rozwój branży tworzyw sztucznych, a ich…

  16 lat temu przez

  Globalna produkcja materiałów syntetycznych (zwłaszcza polimerów) stale rośnie. W szybkim tempie wyparły one inne bardziej ekologiczne materiały z wielu zastosowań. Istnieje szereg korzyści wynikających z tego stanu rzeczy:

  Materiały syntetyczne są niejednokrotnie tańsze w produkcji od chociażby stali czy drewna.
  Rozwój chemii organicznej dorowadził do sytuacji w, której producent tworzyw sztucznych może uzyskać własności wytwarzanych materiałówprecyzyjnie odpowiadające wymagianiom konkretnego zastosowania. Mowa tu nie tylko o kolorze, czy gęstości. Dogłębna znajomość budowy tworzyw sztucznych i umiejętność ingerowania w tę budowę pozwala wpływać tylko na jedną wybraną cechę późniejszego produktu końcowego. Np. udarność, temperaturę topnienia, odporność na łuk elektryczny.

  Możliwości jakie stwarza zastosowanie tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju innych dziedzin nauki (geofizyka, elektrotechnika, i wiele innych).

  Te atuty przynoszą korzyści obustronne zarówno producentom jak i odbiorcom i są niezaprzeczalne, jednakże należy przyjrzeć się również drugiej stronie medalu czyli wadom. W tym celu należy przyjrzeć się własnościom materiałów syntetycznych i ich procesowi produkcji przez pryzmat wpływu na nasze środowisko naturalne. To właśnie nieekologiczność tworzyw sztucznych jest zasadniczą wadą ich stosowania.
  W celu prostego zilustrowania skali problemu pozbywania się tworzywa sztucznego, zawęźmy nasze rozważania do butelek typu PET. Na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko rozpowszechniły się na szeroką skalę. W samej Polsce zużywa się rocznie około 110 milionów ton butelek, to jest 2 750 000 sztuk. Tak więc, w ciągu krótkiego czasu butelki plastikowe stalły się najczęstszym odpadem komunalnym. Podkreślmy w tym miejscu, że Polska nie należy do najbardziej rozwiniętych krajów, gdzie zużycie tego typu opakowań jest największa. Jednakże to właśnie w takich krajach jak Polska problem ten jest największy, dlateg że produkcja tworzyw sztucznych osiągnęła już przytłaczający poziom, a gospodarka nie radzi sobie jeszcze z utylizowaniem takich odpadów.
  Najlepszym rozwiązaniem, sprawdzonym w krajach europy zachodzniej, jest recykling odpadów syntetycznych. Istnieje szereg wtórnych zastosowań tworzyw sztucznych. Mogą być one przetwarzane wielokrotnie. Zastosowanie odpowiednich technologii i dobra organizacja gospodarki odpadami w połączeniu ze sprawną segregacją przynosi znaczące korzyści, w postaci zmniejszenia negatywnego wpływu wytwarzania tworzyw sztucznych na środowisko naturalne oraz zmniejszenia kosztów ich produkcji.
  Tworzywa sztuczne są materiałem specyficznym ze względu na niezwykle długi czas rozkładu, dlatego w ich przypadku wtórne wykorzystanie jest sprawą priorytetową. Zrealizowaniem jak najefektywniejszego recyklingu powinni być zainteresowani zarówno producenci jak i odbiorcy i to nie tylko ze względó czysto ekologicznych, ale również ekonomicznych.

  Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

  Przypisane tagi:
  · · · ·
  Kategoria artykułu:
  Przemysł

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *