Drewno jest naturalnym i pięknym materiałem służącym nam podczas budowy i wykańczania domu. Jest to surowiec stosowany od wielu tysięcy lat i do chwili obecnej cieszy się niezwykłą popularnością. Wynika ona nie tylko z ogólnej dostępności drewna na całym świecie, lecz także od jego właściwości i oczywiście uroku.
Drewno służy nam jako materiał budowlany podczas budowy domu, jako elementy konstrukcyjne i podczas wykańczania jako elementy użytkowe oraz ozdobne. Drewno jest podstawowym wsparciem dla dachu naszego domu, znajdziemy je także na podłogach, schodach, poręczach, podbitkach dachowych. Poza tymi posiada również wiele innych zastosowań. Żeby móc przez wiele lat cieszyć się jego trwałością oraz ładnym wyglądem musimy wiedzieć jak właściwie o nie zadbać, a także w jaki sposób je zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami. Na rynku materiałów budowlanych spotykamy szereg różnych środków zabezpieczających, jest ich tak wiele, że przeciętny obywatel może mieć problem z doborem właściwego, który spełniał by jego oczekiwania. Z myślą o nim powstaje ten artykuł, a celem jego jest podstawy podział środków ochrony drewna oraz jego zastosowanie.
Co szkodzi drewnu? Drewno znajdujące się zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzach narażone jest na szereg szkodliwych czynników. Oczywiście na zewnątrz jest ich sporo więcej, a są to między innymi: wilgoć, promieniowanie UV, szkodniki drewna, uszkodzenia mechaniczne. Dawniej impregnacja ograniczała się do użycia farby do drewna, dzisiaj mamy o wiele większy wybór w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć.
Pierwszym podstawowym środkiem stosowanym do ochrony drewna na zewnątrz jest impregnat. Służy on podstawowej ochronie drewna przed wilgocią. Wnika on w głąb struktury drewna przez co uniemożliwia wodzie przenikania doń. Impregnaty do drewna mogą być bezbarwne jak i w konkretnym kolorze. Jeżeli posiadają barwę, to oprócz ochrony przed wilgocią odbijają także część szkodliwych promieni UV. Najczęściej spotykanymi w Polsce impregnatami do drewna są: Drewnochron, Bondex Wood Stain, Sadolin czy impregnat barwiący Den Braven.
Kolejną grupą środków do impregnacji drewna na zewnątrz są lakierobejce. Poza podstawową ochroną, tworzą one tak zwany film, pozostający na powierzchni drewna. Jest to nic innego jak warstwa lakieru. Nadają one drewnu kolor, chronią przed wnikaniem wilgoci a także zwiększają odporność na uszkodzenia mechaniczne drewna.
W sklepach budowlanych spotkać możemy się jeszcze z pojęciem „Lazura”. Jest to połączenie impregnatu, bejcy a także lakieru. Jest to rozwiązanie dające najpewniejszą ochronę drewnu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to o tyle dobre rozwiązanie o tyle, że większość producentów daje gwarancję na trwałość warstwy ochronnej i jest to przeważnie 4 lub 8 lat. W przypadku lazury do drewna zyskujemy pewność, że podczas okresu ochrony naszemu drewnu nie groźne będą szkodniki, drewna, deszcz, słońce, wiatr czy lekkie uszkodzenia mechaniczne.