background img
banner

  Rezonans magnetyczny. Na czym polega badanie?

  9 lat temu przez

  Rezonans magnetyczny jest jednym z najdokładniejszych badań diagnostycznych. Dzięki wykorzystaniu magnetycznych właściwości atomu, możliwe się stało sprawdzenie przekroju wszystkich narządów wewnętrznych człowieka, a tym samym rozpoznanie nawet najmniejszych zmian chorobowych.

  Diagnostyka w profilaktyce i leczeniu

  Szybka i dokładna diagnostyka stanu zdrowia ma bardzo duże znaczenie w kontekście profilaktyki i leczenia. Stosunkowo wczesne wykrycie zmian w organizmie i rozpoznanie choroby zwiększa szanse na często nawet całkowity powrót pacjenta do zdrowia. Diagnostyka nie będzie jednak prawidłowa bez specjalistycznego sprzętu, który umożliwia wykrycie nawet najmniejszych oznak choroby.

  Tak ważnym urządzeniem pozwalającym na dokładne zbadanie pacjenta jest rezonans magnetyczny (RMI) będący formą diagnostyki obrazowej, czyli tomografii http://cenomed.pl/strona/poradnik/w-jaki-sposob-dziala-rezensns-magnetyczny-rm

  Rezonans magnetyczny

  Badanie wykonywane jest przy wykorzystaniu fal radiowych i pola magnetycznego, przy czym im silniejsze ono jest,shutterstock_90590212 tym dokładniejsze będą wyniki. Niezbędne jest jednak odizolowanie systemu MRI od zewnętrznych fal elektromagnetycznych, które mogą zakłócić sygnał wytwarzany przez ludzkie ciało – które również składa się z atomów o właściwościach magnetycznych. Dlatego też urządzenie zawsze znajduje się w specjalnym pomieszczeniu, zapewniającym prawidłowy przebieg badania.

  Wykonany przy użyciu fal magnetycznych odczyt przekładany jest za pomocą komputera na obraz, który jest dla lekarza podstawą do oceny stanu badanego organu, a tym samym zdrowia pacjenta.

  Wykonywane badania

  Rezonans magnetyczny stosowany jest w diagnostyce chorób układu mięśniowego, kostnego, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na precyzyjność, badanie wykonywane jest również w diagnostyce nowotworów, gdzie tak ważne jest wczesne rozpoznanie i jak najszybciej rozpoczęte leczenie.

  Badanie rezonansem magnetycznym jest nieinwazyjne i bezbolesne, a co ważne, nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Jednak pacjent zawsze przed przystąpieniem do badania musi poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aktualnych jak i przebytych chorobach. Przeciwwskazaniem do wykonywania badania jest rozrusznik serca, sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe. Rezonans magnetycznym jest więc badaniem, o którym warto wiedzieć http://cenomed.pl/strona/poradnik

  Kategoria artykułu:
  Zdrowie i uroda

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *