background img
banner

    Wywiad o zmieniających się trendach w medycynie

    9 lat temu przez

    Co ma wspólnego telefon komórkowy z testem na obecność narkotyków? Na te i inne pytania odpowiada Marcin Grochowina, prezes spółki Decylion, twórca wielu innowacyjnych aplikacji mobilnych z branży medycznej.

    Czy w Polsce aplikacje mobilne zmieniają medycynę i opiekę zdrowotną?

    MG: W dziedzinie nowych technologii jesteśmy silni i innowacyjni. Na polskim rynku mamy już wiele technologii medycznych istotnych dla rozwoju naszej gospodarki. Co prawda, w przeciwieństwie do doświadczeń amerykańskich działania naszego rządu w Polsce w zakresie informatyzacji służby zdrowia nie napawają zbytnim optymizmem, ale też nikt nie powstrzyma rozwoju nowych technologii. Dziś, telemedycyna na świece stanowi jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w ramach ochrony zdrowia. Być może nasz kraj nie znajduje się w czołówce tej dziedziny, ale wiedza i świadomość zdrowotna naszego społeczeństwa się zmienia. Należy mieć nadzieję, że w ciągu najbliższych kliku lat ten pozytywny trend zainteresowania usługami zdrowotnymi na odległość będzie wzrastał w takim tempie, jakie już dzisiaj możemy obserwować.

    Rozmawiamy o informatyzacji w medycynie. Jaki ma Pan stosunek do telemedycyny? Czy chętnie Pan korzysta z takich rozwiązań?

    MG: Jak najbardziej. Telemedycyna jest branżą, która rozwija się bardzo dynamicznie. Łącząc w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny ułatwia szybką diagnozę, pomoc medyczną, polepszenie opieki zdrowotnej na odizolowanych lub odległych obszarach, dostęp do specjalistycznej opieki medycznej czy zmniejszenie ogólnych kosztów leczenia w danym kraju. Korzyści płynących z tej dziedziny mógłbym wymienić o wiele więcej. Myślę, że telemedycyna może znacznie poprawić opiekę zdrowotną w Polsce, dlatego najwyższy czas na zmiany.

    Skąd Pan czerpie pomysły na tak ciekawe i innowacyjne technologie w medycynie?

    MG: Pomysły na e-usługi wynikają z codziennego życia. Skupiam się przede wszystkim na medycynie, ponieważ ta branża jest mi najbardziej bliska. Myśl, że moje rozwiązania pomagają ludziom ratować życie działa na mnie motywująco. Połączenie wiedzy informatycznej w służbie medycyny to najnowsza forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej.

    Czym jest Narkotest?

    MG: Narkotest to usługa pozwalająca na szybkie wykrycie środków odurzających. W trakcie badania oka, aplikacja używając kamery oraz lampy błyskowej nagrywa krótki film, podczas którego stopniowana jest jasność świecenia lampy błyskowej. Film ten jest poddany analizie, która dostarcza szybkiej diagnozy dotyczącej zawartości i rodzaju substancji psychoaktywnych w organizmie. Analiza stanu oka pozwala określić występowanie substancji psychoaktywnych w organizmie badanej osoby. Dzięki tej aplikacji można szybko wykryć problem i podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Co najważniejsze – aplikacja gwarantuje szybką diagnozę – w kilka sekund!

    Czy uważa Pan, że korzystanie z usługi Narkotest w jakiś sposób wpłynie na problem narkomanii w Polsce?

    MG: Przygotowując tę aplikację myślałem bardziej o działaniach profilaktycznych. Stare przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” najlepiej moim zdaniem oddaje ten stan rzeczy. Jak wiadomo, narkomania jest procesem dosyć złożonym i moje rozwiązanie być może nie przyczyni się do całkowitego zniknięcia tego problemu, ale na pewno pozwoli pomóc niejednej osobie.

    Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dotacje na Innowacje – Inwestujemy w Waszą przyszłość.

    Przypisane tagi:
    · ·
    Kategoria artykułu:
    Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.