background img
banner

  Profilaktyka czerniaka

  9 lat temu przez

  Profilaktyka w walce z czerniakiem odgrywa kluczową rolę i jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Obecnie znacząco przyczynia się do zwiększenia wykrywalności czerniaka i innych nowotworów skóry. W Polsce, według portalu www.wykryjraka.com.pl odsetek zgonów z powodu czerniaka alarmująco rośnie, ale wielu z nich można by uniknąć, gdyby świadomość na temat profilaktyki była większa.

  Czynnikami, które predysponują do wykonania badań profilaktycznych, wykluczających istnienie choroby nowotworowej są m.in. nadmierna ekspozycja na słońcu, korzystanie z solariów oraz oparzenia skóry. Należy więc unikać lub ograniczać tego rodzaju zachowania, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu zachorowalności na czerniaka złośliwego.

  Zalecana profilaktyka dotyczy kontroli własnych znamion na ciele oraz bezpiecznego opalania. Należy pamiętać o tym, że badanie profilaktyczne zmian barwnikowych pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju czerniaka, o ile rozpoznanie nastąpi dostatecznie wcześnie. Zmiany na skórze wyglądające na pierwszy rzut oka niegroźnie, pod wpływem ciągłego drażnienia przez odzież lub nadmierne nasłonecznienie mogą przeobrazić się w rak skóry. Nieleczony, zazwyczaj prowadzi do powstawania przerzutów i śmierci. Wczesne wykrycie zmiany nowotworowej to podstawa w walce z chorobą.

  PROFILAKTYKA CZERNIAKA – JAK ZAPOBIEGAĆ?

  • noś ubrania ochronne, takie jak kapelusz i długi rękaw,
  • używaj balsamy, kremy i żele z filtrem,
  • używaj okularów słonecznych z soczewkami pochłaniającymi światło ultrafioletowe,
  • nie przebywaj na słońcu w godzinach od 10 do 14,
  • chroń się przed promieniami UV,
  • obserwuj zmiany na ciele,
  • badaj się regularnie.
  Kategoria artykułu:
  Zdrowie i uroda

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *