background img
banner

  Renowacja starych mebli

  12 lat temu przez

  Wielu z nas trzyma w domu stare meble po dziadkach, fornirowaną komodę z lat 60., czy zabytkową, drewnianą szafę. Niektórzy z sentymentu, inni z przyzwyczajenia albo zamiłowania do staroci. Pamiętajmy, że stare nie znaczy niemodne, zaniedbane i nieestetyczne. Wystarczy nutka zmysłu artystycznego i trochę zdolności do majsterkowania, aby nasze stare meble nabrały nowego wyglądu.

  W internecie i profesjonalnych magazynach można znaleźć szereg ciekawych artykułów, które pomogą każdemu przebrnąć przez samodzielne prace konserwatorskie i na pewno nasuną wiele pomysłów na ciekawe aranżacje. Na początek trzeba użyć specjalnych środków do odświeżania mebli w formie past, sprayów, czy płynów, które przywrócą połysk drewnianej powierzchni. Następnie powyciągajmy szuflady i poodkręcajmy drzwiczki, ponieważ tylko w ten sposób możemy założyć nowe i cicho działające prowadnice, czy zawiasy, która na pewno zdążyły przez wiele lat pokryć się rdzą.

  Zniszczone blaty można po prostu wymienić na nowe w sklepie meblowym, chyba, że wystarczy im tylko renowacja przez zeskrobanie starego lakieru, czy politury za pomocą papieru ściernego lub specjalnych narzędzi i skrobaków, które nie niszczą patyny drewna, jeśli szlifujemy wzdłuż słojów. Jeśli zależy nam na zachowaniu dotychczasowego wyglądu frontów meblowych to po wyczyszczeniu zewnętrznej powierzchni trzeba pokryć ją specjalnym lakierem lub farbą, w zależności od wykonania mebli. Pamiętajmy, że innymi preparatami malujemy drewno, a innymi metalowe, czy plastikowe wykończenia.

  Jeśli jednak chcemy uzyskać nowy wygląd to do dyspozycji mamy folie samoprzylepne, mocowane na kleju, czy za pomocą wody, a także specjalne taśmy i naklejki, które dzięki wielu kolorom i rozmaitym wzorom mogą nadać zupełnie inny wygląd naszym meblom. Do tego wszystkiego można zmienić gałki meblowe, dokupić aluminiowe klamki, czy zawiesić drewniane wieszaki, aby nie poznać swojej zabytkowej szafy, starej toaletki, czy komody.

  Czasami wystarczy dać się ponieść fantazji, aby efekt był zaskakujący- można zyskać nowe meble o ciekawym wyglądzie, a to wszystko niskim kosztem.

  Przypisane tagi:
  · · · ·
  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *