Wiosna to wyjątkowy czas, kiedy przyroda budzi się do życia po kilku miesiącach snu, a słońce coraz dłużej i mocniej świeci. Taka aura niewątpliwie pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Możemy zrzucić z siebie ciężkie ubrania i aktywnie spędzić chwile na świeżym powietrzu. Aby jednak cieszyć się piękną pogodą i wspaniałym samopoczuciem, najpierw trzeba zmierzyć się z uciążliwym dla wielu osób przesileniem wiosennym.
Jakie sÄ… objawy przesilenia wiosennego?
Niedobór promieni słonecznych, jaki występuje w zimowe miesiące, znacznie osłabia organizm i spowalnia zachodzące w jego wnętrzu procesy. Kiedy z dnia na dzień pogoda szybko się zmienia, a temperatura gwałtownie rośne, dla rozleniwionego organizmu jest to duży szok, zwany często przesileniem wiosennym. Przesilenie pojawia się zwykle w okresie marca i może być odczuwalne nawet przez kilka tygodni.
Do najbardziej charakterystycznych jego objawów należy przede wszystkim osłabienie organizmu, gorsze samopoczucie oraz senność. Często we znaki dają się bóle głowy i bóle mięśni. Wiele osób narzeka również na trudności z koncentracją i rozdrażnienie. Przesilenie wiosenne może być także przyczyną infekcji bakteryjnych i wirusowych, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?
W okresie przedwiosennym warto zwrócić szczególną uwagę na prowadzony tryb życia oraz dietę. Bardzo ważny jest regularny i długi – nawet 8-godzinny sen. Pomocna okaże się również poranna lub wieczorna gimnastyka, dzięki której organizm będzie bardziej dotleniony. Aktywność fizyczna z pewnością wpłynie na poprawę nastroju. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu m.in. kasze, ryż, orzechy i ryby. Uzupełnimy dzięki temu niedobory witamin i minerałów, które mogą przyczyniać się do złego samopoczucia. Warto skorzystać również preparatów farmakologicznych, jeśli niedobory są znaczące.
O odporność organizmu i dobrą formę powinno się dbać przez cały rok. Dzięki temu gorsze samopoczucie wynikające z przesilenia wiosennego, będzie miało znacznie łagodniejszy przebieg.