background img
banner

  Organizacja Pożytku Publicznego

  12 lat temu przez

  Większość ludzi, którzy przekazują swój 1 procent podatku na organizację opp nie wie do końca czym różni się od zwykłej organizacji czy stowarzyszenia. Należy zaznaczyć że nie wszystkie organizacje, stowarzyszenia, fundacje posiadają taki status.

  Organizacja pożytku publicznego czyli w skrócie opp to organizacja której Krajowy Rejestr Sądowy nadaje prawny status pożytku publicznego. Organizacje pozarządowe, kościelne, non-profit, stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe mogą ubiegać się o ten status. Posiadanie takiego można powiedzieć przywileju umożliwia uzyskanie co roku od osób prywatnych 1 % podatku, ale również zwolnienie z podatku dochodowego, podatku od nieruchomości, opłat skarbowych, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat sądowych, podatku VAT od żywności przekazanej przez jej producenta, a także przy sprzedaży towarów nieobjętych podatkiem akcyzowym oraz takich, które organizacja dostała jako darowiznę rzeczową podczas zbiórki publicznej lub zakupiła za pieniądze zebrane podczas zbiórki publicznej. Dodatkowym atutem posiadania statusu organizacji pożytku publicznego jest prawo do do użytkowania państwowych lub samorządowych nieruchomości na preferencyjnych warunkach oraz prawo do nieodpłatnego informowania przez radio i telewizję publiczną o działalności jak również organizacje te mogą zatrudniać osoby, skierowane do odbycia służby zastępczej lub małoletnich wolontariuszy.

  Korzyści płynące z bycia organizacją pożytku publicznego okupione są zobowiązaniem takiej organizacji do przestrzegania bardziej rygorystycznych zasad niż organizacje nie posiadające statusu, a mowa tu o zasadzie związanej z przejrzystością działań.

  Kategoria artykułu:
  Finanse

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *