background img
banner

  Okna z PVC

  13 lat temu przez

  Okna z PVC to poważny konkurent wyrobów drewnianych. Przekonuje nas do nich przystępna cena oraz bezproblemowa pielęgnacja, która w przypadku okien drewnianych może przegonić sen z powiek niektórych klientów. Polichlorek winylu, który szeroko wykorzystuje się w branży odzieżowej, budowlanej i innych, znalazł zastosowanie również w dziedzinie produkcji okien.

  Masa PVC jest wzbogacana chemicznie o składniki, dzięki którym okna tak szybko nie stracą swojego koloru, nie odkształcą się narażone na długie działanie słońca oraz będą odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Podczas zakupu skrupulatnie sprawdźmy profil okna, czyli ramę, ościeżnicę oraz listwy przyszybowe. Profile mogą posiadać nawet do ośmiu komór, między które wpuszcza się najczęściej gazy szlachetne. Należy pamiętać, że duża ilość komór zapewni oknu dobrą termoizolacyjność. Zwróćmy także uwagę na dobre parametry, szczególnie współczynnika U oraz g. Także usadzenie okien w ścianach domu powinno być bardzo dokładnie zaplanowane. Od tego będzie potem zależało, na ile efektywnie pobieramy energię słoneczną z otoczenia i czy jej nie marnotrawimy. Na stronę południową zaplanujmy największe przeszklenia oraz szyby o dobrym współczynniku g, który informuje nas, ile ciepła pobieramy z promieni słonecznych. Okna mniejsze przeznaczone są na ciemniejszą stronę północną. Tu bardzo ważny jest współczynnik przenikania ciepła U, który informuje nas, ile energii ucieka przez szyby, źle zamontowane ramy itd. – powinien być jak najmniejszy.

  Okna z PVC swoim wyglądem nie muszą niczym różnić się od drewnianych. Jeśli zależy nam na wyglądzie drewna, a komforcie, jakie daje PVC, wybierzmy ramy wykończone okleiną drewnopodobną. Nie powinna być ona jednak zbyt ciemna, ponieważ PVC w bardzo wysokiej temperaturze może nieco zmieniać swoje rozmiary i odkształcać się (dlatego też tak ważne jest prawidłowe zamontowanie ram – z zostawieniem kilku centymetrów na jej ewentualny ruch).  Tak potwierdzają producenci okien z firmy ACO, którzy od wielu lat zajmują się produkcją systemów okiennych. Poza tym okna z PVC wygrywają z drewnem, jeśli chodzi o szybką pielęgnację – wystarczy umyć je wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Niestety, jeśli rama uszkodzi się i widoczne będą na niej rysy – okno będzie nadawało się do wymiany, podczas gdy ramę drewnianą wystarczy po prostu wyszlifować papierem ściernym, a następnie ponownie zaimpregnować.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *