Zastanawiasz się do czego możesz wykorzystać stojący w kuchennej szafce ocet jabłkowy? Okazuje się, że to nie tylko idealny dodatek do różnego rodzaju potraw i sałatek. Ma on co ciekawe mnóstwo leczniczych właściwości i może pomóc na różne dolegliwości. Ocet jabłkowy wpływa pozytywnie na bakterie w ludzkich jelitach, reguluje ciśnienie krwi, wspomaga oczyszczanie oraz procesy trawienne. Jest bogaty w różnego rodzaju minerały. To źródło takich pierwiastków jak wapń, potas, magnez, miedź lub żelazo.
Zalety octu jabłkowy
W dzisiejszych czasach ocet jabłkowy można kupić bez problemu w mniejszych i większych sklepach spożywczych bądź sklepach ze zdrową żywnością. Najbardziej słusznym wyborem będzie ten wysokiej jakości, ekologiczny. Świetnym sposobem na włączenie go do diety jest przygotowanie roztworu 200 ml wody i 20 ml octu i wypicie takiej mieszanki.
Taka mikstura po przebudzeniu, przygotuje organizm na cały dzień trawienia i przyjęcie składników odżywczych, które dotrą do niego z pożywieniem w ciągu dnia. Co jeszcze? Pijąc ocet następuje detoksykacja jelit, czego następstwem jest sprawniejsze trawienie. Ta naturalna mieszanka chroni układ trawienny przed gazami, wzdęciami, ciężkością żołądka, eliminuje toksyny i usprawnia działanie układu limfatycznego. Picie octu jabłkowego na pusty żołądek obniża ciśnienie i poziom trójglicerydów we krwi. Działa na podobnej zasadzie jak cytryna, przez co organizm zachowuje odpowiednie pH.
Ocet w trakcie dnia
Jak twierdzą dietetycy może on wspierać, a nawet przyspieszać procesy metaboliczne. Usprawnia spalanie tłuszczu, dzięki zawartej w nim lecytynie oraz witaminie B6. Mieszankę octu z wodą warto przyjmować przez jakiś czas przed obiadem i kolacjom, a następnie zrobić przerwę. Po niej można spokojnie znów wrócić do kuracji octem jabłkowym.
Co za dużo to nie zdrowo
Ocet jak wszystko spożywane w nadmiarze może też przynieść negatywne konsekwencje. Warto ograniczyć jego przyjmowanie do dwóch łyżek dziennie, a efekty będą wówczas najlepsze!