background img
banner

    Mąka gryczana, z czego powstaje i jakie są jej właściwości?

    2 lata temu przez
    Mąka gryczana, z czego powstaje i jakie są jej właściwości?

    Krajowy rynek produktów mącznych w ostatnich latach znacząco się powiększył. Obok mąk tradycyjnych, pojawiły się również mąki bardziej egzotyczne, takie jak mąka ryżowa czy mąka kukurydziana. Oprócz tego popularne stały się mąki, które wcześniej nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem. Do tego typu produktów zalicza się właśnie mąka gryczana. Z czego jest wytwarzana i dlaczego warto ją spożywać?

    Mąka gryczana – z czego powstaje?

    Każdy z pewnością zna kaszę gryczaną, która jest jedną z najbardziej lubianych i popularnych kasz. Jest ona pozyskiwana z gryki zwyczajnej i od bardzo dawna stanowi istotny element polskiej kuchni. Zdawać by się zatem mogło, że mąka gryczana, która powstaje po prostu ze zmielonej kaszy gryczanej, ma równie długą tradycję, jednak tak naprawdę dopiero od niedawna zyskuje ona coraz większą popularność w naszej kuchni. A jest produktem, który naprawdę warto wprowadzić do diety. Jej skład jest bowiem bardzo odżywczy i bogaty w witaminy oraz minerały.

    Mąka gryczana prażona

    Mąka gryczana jest produkowana zarówno z kaszy gryczanej białej, jak i z kaszy gryczanej palonej, która ze względu na swoją obróbkę termiczną ma ciemniejszy odcień. Tym samym mąka gryczana prażona jest niczym innym, jak produktem uzyskanym z przemielenia ziaren kaszy gryczanej prażonej. Z tego też powodu jej barwa jest trochę ciemniejsza, a smak nieco bardziej intensywny.

    Właściwości mąki gryczanej

    Mąka gryczana ma niski indeks glikemiczny, dlatego powinny ją spożywać osoby mające problem z poziomem cukru we krwi. Oprócz tego wpływa pozytywnie na układ trawienny, sercowy i naczyniowy. Gryka jest bezglutenowa, zatem mąka gryczana jest świetnym produktem spożywczym dla osób z nietolerancją tego białka. Ponadto obok szerokiego spektrum substancji odżywczych, w mące gryczanej znajduje się dużo białka, w tym również aminokwasy egzogenne (lizyna i arginina), czyli te niewytwarzane przez organizm człowieka. Z tego też powodu mąka gryczana jest stałym elementem diety wegetariańskiej.

    Kategoria artykułu:
    Zdrowie i uroda

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *