background img
banner

  Jak założyć firmę?

  12 lat temu przez

  Działalność gospodarcza to inaczej forma aktywności danego przedsiębiorcy działającego na rynku w jakieś branży. Wiele osób chcących założyć własna działalność bardzo często nie wie gdzie ma się udać i od czego zacząć.

  Jak założyć firmę ?

  Jeżeli myślisz o założeniu własnego biznesu i jeżeli masz już na niego pomysł to kolejnym krokiem jaki musisz wykonać to pójście do właściwego dla twojego miejsca zamieszkania urzędu miasta lub gminy i wypełnić odpowiedni formularz, nazywany zgłoszeniem do  do ewidencji działalności gospodarczej. W formularzu musisz podać swoje imię i nazwisko, nazwę firmy, PESEL, adres zamieszkania, przedmiot działalności zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności, oraz datę rozpoczęcia działalności. Na tym poziomie zakładania swojej firmy musisz być przygotowany że zgłoszenie nie jest darmowe i będziesz musiał za nie zapłacić. Ważne jest również dokładne przeanalizowanie co chcesz wpisać do formularza chodzi o rodzaj działalności, bo wszelka późniejsza zmiana również kosztuje. Nie przerażaj się koszty które musisz ponieść na tym etapie zakładania firmy nie są duże.

  Jeżeli już złożyłeś wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej to z pewnością posiadasz zaświadczenie o wpisie, więc czas na REGON.  Druk RG-1 tak się nazywa formularza który wypełniasz i składasz wraz z zaświadczeniem o wpisie do Głównego Urzędu Statystycznego. Możesz to zrobić online lub osobiście. Składając dokumenty osobiście REGON uzyskasz praktycznie od ręki, jeżeli wybierzesz opcję na przykład składając wniosek  wnioski EDG-1 w urzędzie gminy lub miasta bo też masz taka możliwość to na REGON poczekasz miesiąc czas.

  Kolejny krok to rejestracja w urzędzie skarbowym, tutaj musisz wiedzieć jaką formę podatku wybrać do rozliczeń.  Czy to będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, pełna księgowość, czy też księga przychodów i rozchodów oraz czy zostaniemy płatnikiem podatku VAT. Jeżeli już jesteś w urzędzie skarbowym to złóż również wniosek o NIP dla twojej firmy.

  Prawie już koniec, ale jeszcze musisz pamiętać że obowiązkiem każdego właściciela działalności gospodarczej jest posiadanie rachunku bankowego innego niż ten prywatny który posiadasz. Idąc do banku założyć konto firmowe, nie zapomnij o potrzebnych do tego celu dokumentach, czyli wszystkich zaświadczeniach które uzyskałeś w poprzednich etapach zakładania firmy, a mianowicie  zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, numerze REGON oraz NIP.

  Ostatnim etapem zakładania firmy jest udanie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż 7 dni od złożenia wniosku o REGON. W ZUS dokonujesz zgłoszenia wypełniając wniosek  ZUS ZUA.

  Założenie własnej działalności gospodarczej wydaje się nie łatwe, patrząc na ogrom spraw jakie należy załatwić i do ilu urzędów trzeba się udać, ale nie należy się zniechęcać bo cały proces w praktyce nie jest wcale taki trudny.

  Kategoria artykułu:
  Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *