background img
banner

  Prowadzenie ksiąg rachunkowych

  11 lat temu przez

  Księgowość obok zarządzania zasobami stanowi nieodłączny element związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ciągle zmieniające się przepisy prawa z dziedziny rachunkowości i finansów sprawiają, że przedsiębiorcy rzadko samodzielnie zajmują się sprawami finansowymi firmy, a coraz częściej oddają je w ręce profesjonalnych biur rachunkowych.

  Księgi rachunkowe to nic innego jako ewidencja sald, obrotów finansowych i innych zapisów księgowych, służąca ujmowaniu wszystkich zdarzeń gospodarczych, które rodzą skutki finansowe.  Podstawowe zasady ich prowadzenia zostały prawnie określone przez przepisy ustawy o rachunkowości. Generalnie więc księgi prowadzi się w języku polskim, a zamieszczane wielkości przestawia się w polskiej walucie. Co do zasady, księgi powinny być prowadzone w siedzibie firmy, chyba, że zapisów operacji finansowych dokonuje się za pomocą specjalnego systemu komputerowego albo prowadzi je inny uprawniony podmiot, np. biuro rachunkowe. Rzeszów, Warszawa, Szczecin, Kraków, ale i mniejsze miasta są przykładem częstego oddelegowywania prowadzenia księgowości w ręce profesjonalistów, którzy dają gwarancję rzetelnego i zgodnego z prawem prowadzenia ksiąg rachunkowych. W ten sposób osoba prowadząca działalność gospodarczą ma pewność, że otrzymuje prawdziwy i sprawdzalny wynik finansowy firmy.

  Przyjęło się wymieniać cztery podstawowe zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych. Po pierwsze powinny być prowadzone w sposób rzetelny, ponieważ mają dokładnie odzwierciedlać stan rzeczywisty i faktycznie dokonywane operacje finansowe. Po drugie wymagane jest, aby były pozbawione błędów, a wszelkie zapisy mają być kompletne i bez jakichkolwiek pomyłek (także tych czysto matematycznych). Poza tym księgi rachunkowe powinny być sprawdzalne (możliwość kontroli zapisów) i prowadzone na bieżąco (a więc bezpośrednio w dniu dokonania operacji gotówką, czekiem, czy wekslem). Tylko wtedy zyskujemy gwarancję terminowego sporządzania deklaracji podatkowych, rozliczeń i sprawozdań finansowych.

  [Modyfikacja: 20.11.2019] Warto przypomnieć, że ustawa o rachunkowości w ostatnich latach przeszła kilka ważnych modyfikacji. Ostatnie zmiany w rachunkowości miały miejsce w bieżącym roku i dotyczyły one głównie uproszczeń i ułatwień prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzono więc redukcję obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców. Zmiany te z pewnością są korzystne dla przedsiębiorców, którzy mogą cieszyć się z uproszczonych procedur rachunkowych.

  Kategoria artykułu:
  Finanse

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *