background img
banner

  Jak napisać list motywacyjny?

  12 lat temu przez

  List motywacyjny, stanowi obok Curriculum Vitae, podstawowy dokumenty aplikacyjny, wymagany w procesie rekrutacji pracowniczej. O ile w napisaniu profesjonalnego CV z pomocą przychodzą gotowe wzory, o tyle list motywacyjny wymaga samodzielnego zbudowania wypowiedzi na temat swojej osoby, odpowiadającej oczekiwaniom przyszłego pracodawcy.

  List motywacyjny jako uzupełnienie informacji zawartych w życiorysie nie powinien powielać  danych umieszczonych w CV na temat przebiegu wykształcenia i dotychczasowego zatrudnienia, ale ma stanowić oryginalną wizytówkę przyszłego pracownika, która wyróżni go na tle pozostałych aplikantów i skłoni pracodawcę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zgodnie z nazwą list motywacyjny służy wyjaśnieniu motywacji osoby rekrutującej na dane stanowisko- dlaczego ubiega się o tą właśnie posadę, uargumentowanie spełnienia wszystkich wymagań określonych w ofercie pracodawcy i przedstawienie swoich mocnych stron. Duże znacznie ma też styl pisania i wygląd dokumentu, który może pracodawcy wiele powiedzieć o osobie. Trzeba przy tym trzymać się zasady zwięzłego redagowania treści oraz stosowania konkretnych i jasnych wypowiedzi, przy zachowaniu przejrzystości i czytelności dokumentu.

  W liście motywacyjnym nie może zabraknąć danych adresowych przyszłego pracownika, jak i danych firmy, do której aplikuje wraz z miejscowością i data sporządzenia dokumentu. Po zamieszczeniu powitalnej formy grzecznościowej i krótkiego wstępu na temat źródła informacji o ofercie pracy przechodzimy do części właściwej listu motywacyjnego. To tutaj trzeba udowodnić, że zdobyte doświadczenie i umiejętności w pełni odpowiadają na ofertę pracodawcy. Przedstawione informacje trzeba poprzeć faktycznymi argumentami, które przekonają pracodawcę do konkretnej osoby. Oczywiście warto wypisać kilka swoich mocnych stron, które mogą okazać się przydatne w nowej pracy- przykładowo odporność na stres, kreatywność, punktualność itp. Gotowość przybycia na rozmowę kwalifikacyjną powinna kończyć każdy list motywacyjny. Wzór tych dokumentów aplikacyjnych jak i gotowe wzory CV bez problemu można znaleźć w internecie, warto jednak pamiętać, że każdy list motywacyjny powinien zawierać unikalną treść, dostosowaną do konkretnego stanowiska pracy, na które aplikujemy.

  Kategoria artykułu:
  Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *