background img
banner

  Górny Śląsk turystycznie

  9 lat temu przez

  Wielu z nas Śląsk kojarzy się kopalniami węgla, gwarą i tradycyjną śląską kuchnią. Poza tym jest to region bogaty w piękne zabytki i wiele atrakcji turystycznych. Co warto zwiedzić i gdzie się zatrzymać zwiedzając by naprawdę poczuć klimat Górnego Śląska – odpowiadamy w artykule.

  Garść ciekawostek

  Górny Śląsk posiada bardzo szeroką rzeszę miłośników. Klimat regionu i uprzejmość ludzi powoduje, że rokrocznie przyciąga nowych turystów. Główna atrakcją regionu jest fakt, że jako jedyny region w Polsce ma największe zagęszczenie ciekawych obiektów turystycznych. Miłośnicy muzeów, starych zamków, pałaców i innych zabytków techniki na Górnym Śląsku znajdą swoją mekkę.

  Lista ciekawych zabytków

  Do listy obowiązkowych zabytków należy uwzględnić kilka obiektów. Jednym z nich jest Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Miejsce to już od ponad 30 lat dostępne jest dla zwiedzających. Po zjechaniu na głębokość 40 m. można przechadzać się alejkami kopalni i podziwiać miejsce, w którym niegdyś wydobywane było szlachetne srebro.

  Kolejnym punktem zwiedzania jest drewniana Radiostacja w Gliwicach. Ta drewniana konstrukcja ma 111 m. wysokości i jest uznana, jako najwyższa konstrukcja na świecie zbudowana w całości z drewna. Jest to miejsce, które było świadkiem wydarzeń historycznych i aktualnie współtworzy Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów.

  Dla pasjonatów przyrody i pięknych krajobrazów czeka kolej wąskotorowa. Kursuje ona między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim. Jak na XIX wieczny zabytek kolej ta, jest ciekawą atrakcją turystyczną, którą warto odwiedzić.

  Będąc w Katowicach należy koniecznie zwiedzić dwa osiedla: Nikiszowiec oraz Giszowiec.  Są to osiedla, które powstały z myślą o pracownikach jednego zakładu. To co przyciąga turystów w te miejsca to fakt, że osiedla bardzo się od siebie różnią. Nikiszowiec posiada długie ulice niskich, ceglanych budynków. To bardzo jednorodne osiedle, którego sceneria jest często wykorzystywana przez twórców filmowych.  Giszowiec zaś jest zupełnie różny. Osiedle to posiada zespół niejednorodnych domków z ogródkami. Jest to pierwsze osiedle, które realizuje idee angielskiego miasta ogrodu.

  Aby zwiedzić te, i wiele innych ciekawych miejsc, niestety nie wystarczy nam jeden dzień. Warto jest się zatrzymać w miejscu gdzie można skosztować tradycyjnej śląskiej kuchni (np. Hotel Forum w Katowicach). Tradycyjne potrawy, ciekawe historie i intrygujące zabytki sprawią, że z pewnością każdy poczuje klimat Górnego Śląska.

  Kategoria artykułu:
  Turystyka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *