background img
banner

    Fotowoltaika zimą – co wpływa na wydajność systemu?

    5 lat temu przez
    fotowoltaika zimą

    Powszechnie wiadomo, że wydajność systemów fotowoltaicznych w ogromnej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych. Co wpływa na wydajność systemu w ciągu zimy i na co trzeba zwrócić uwagę montując panele w charakterystycznych dla polskich warunkach atmosferycznych?

    Fotowoltaika w zimie i latem

    Głównym parametrem, który brany jest pod uwagę w kontekście wydajności systemów fotowoltaicznych, jest nasłonecznienie. Uściślając, chodzi przede wszystkim o ilość dni słonecznych w ciągu roku, a w rytmie dobowym ważna jest również ilość godzin słonecznych. W tym kontekście oczywiście najłatwiej powiedzieć, że wyższa będzie wydajność instalacji latem. Ale nie oznacza to jednocześnie, że fotowoltaika zimą nie będzie produkowała energii – w końcu są to systemy całoroczne. Wiele tutaj zależy od dodatkowych czynników, czyli sposobu zamontowania instalacji i samej temperatury powietrza.

    fotowoltaika zimą

    Na co zwracać uwagę montując panele?

    Wbrew pozorom, w polskich warunkach klimatycznych liczba dni słonecznych zimą nie jest wcale taka mała. Poza tym, energia pozyskiwana jest ze słońca nawet w dni pochmurne, kiedy słońce nie operuje mocno i bezpośrednio. Dlatego niezwykle ważne jest zamontowanie paneli w odpowiednim miejscu i pod odpowiednim kątem, które zapewnią im dostęp do nasłonecznia przez jak najdłuższy czas.

    Kąt zamontowania paneli wpływa na jeszcze jedną, istotną rzecz. Pozwala na swobodne, grawitacyjne zsuwanie się pokrywy śniegu, jeśli taka osiądzie na panelu. Generalnie pokrywa śniegu nie jest niebezpieczna dla samych paneli i nie ma obowiązku jej usuwania. Może jednak zmniejszać wydajność systemu. Jeśli podejmiemy się oczyszczania paneli, należy zrobić to z dużą ostrożnością, by nie zarysować lub w inny sposób nie uszkodzić ich powierzchni.

    Jak temperatura wpływa na wydajność paneli?

    Czy niskie, zimowe temperatury mają negatywny wpływ na wydajność i działanie systemu fotowoltaicznego? Jest wręcz przeciwnie – to wysokie temperatury zmniejszają jego wydajność. Współczesne systemy fotowoltaiczne są dostosowane do pracy nawet w tak niskich temperaturach jak -40ºC. Natomiast temperatury wysokie sprawiają, że wewnątrz krystalicznej sieci ogniw powstają drgania. Zaburzają one swobodny przepływ elektronów, przez co wydajność panelu spada. Ten problem nie występuje w niższych i bardzo niskich temperaturach. W takich warunkach elektrony przepływają znacznie swobodniej. Zatem w chłodniejsze, ale słoneczne dni zimowe, wydajność instalacji wcale nie musi być niższa niż w ciągu gorących dni letnich.

    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *