background img
banner

  Dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej

  12 lat temu przez

  Nasilony import używanych samochodów, który obserwuje się w Polsce od początku 2004 roku, wywołał widoczny przyrost popytu na kupno wymiennych auto części. Na taką sytuację miała wpływ przede wszystkim ochota kierowców na szybką i tanią wymianę posiadanego auta na lepsze oraz rosnące ceny samochodów pochodzących prosto z salonu sprzedaży. Ponieważ większość osób  podjęła decyzję o kupnie samochodu z drugiej ręki, to jasne stało się, że wcześniej czy później będą korzystać z usług serwisów naprawczych.
  Nastał wielki boom, w efekcie którego przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą części samochodowych odnotowały pod koniec 2004 roku zwiększenie dochodów o prawie jedną trzecią. Zdecydowane zyski uzyskali dystrybutorzy auto części do Jaguara, Mercedesa i Dodge. Dużym wzięciem cieszyły się oprócz tego części samochodowe Jeep, Renault i Citroen. Uzasadnienie jest proste, najwięcej ściąganych samochodów pochodzi właśnie z Niemiec i Francji.

  Od tej chwili rodzimy rynek części samochodowych i napraw stanowi jeden z ważniejszych sektorów gospodarki, który zapewnia miejsca pracy tysiącom ludzi. Dostawcy auto części zaczęli bardzo szybko rozwijać swoją działalność, a ich głównym celem stało się przystosowanie swoich firm do wymagań konsumentów. Dzięki temu dostarczane przez nich części samochodowe można nabyć w większości warsztatów naprawczych, mają wysoką jakość a ich cena nie odstręcza potencjalnych kupców.

  Teraźniejszy rynek części samochodowych osiągnął takie rozmiary, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i sprzedażą zapasowych auto części łączą swoje siły w mniejsze lub większe organizacje i razem zastanawiają się nad przyszłością swojej branży. Pożytki płynące z konsolidacji to przede wszystkim efekt synergii, bezproblemowy dostęp do nowatorskich technologii i dostęp do nowych rynków. Wszystko to powoduje zmniejszenie wydatków przeznaczonych na produkcję części samochodowych a także na powiększanie rynku zbytu. Tak silna integracja producentów i dystrybutorów części samochodowych nie wszystkim przypadła do gustu. Oponenci tej koncepcji jako główną zaletę rozproszenia rynku wymieniają większą szansę specjalizacji oraz ułatwioną kontrolę swoich wydatków. Na szczęście i jedni i drudzy chcą tego, aby części samochodowe produkowane przez polskie firmy były sprzedawane konsumentom po atrakcyjnych cenach i dzięki temu były tańsze wobec zagranicznych auto części.

  O energicznym rozwoju tej branży dowodzą także odbywające się co roku imprezy wystawiennicze, na których prezentowane są części i akcesoria samochodowe do prawie wszystkich marek samochodów. Największa impreza tego typu to Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów. W tym roku wystawa miała miejsce na lotnisku w Modlinie Nowym Dworze Mazowieckim. Szeroką ofertę produktów przedstawili czołowi dystrybutorzy i producenci auto części w Polsce, zakłady zajmujące się kompleksowym zaopatrzeniem warsztatów, a także goście zagraniczni. Na przestrzeni 20 tyś metrów kwadratowych zwiedzający mogli obejrzeć ponad milion zamiennych auto części do europejskich, japońskich i koreańskich marek samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

  Zaciekawienie uczestników przykuły zwłaszcza auto części Skoda, Daewoo i Hyundai wyeksponowane przez swoich producentów w bardzo pomysłowy sposób. Podczas licznych szkoleń i prezentacji przedstawiciele wybranych firm omawiali szczegółowo swoje najnowsze produkty. Przedstawiciele koncernów z Niemiec z dumą prezentowali nowoczesne części samochodowe do Lancia, Audi i BMW. Na pierwszy plan wysuwali ich solidność, niezawodność i odporność na duże obciążenia mechaniczne. Na targach nie brakowało również przedstawicieli najmniej awaryjnych modeli samochodów z Japonii, którzy zaprezentowali auto części Porsche, Honda i Suzuki. Ciekawość spowodowały oprócz tego akcesoria samochodowe Ford, Skoda i Fiat, czyli najczęściej kupowanych aut w naszym kraju.

  Cała wystawa odbyła się w niezwykłej oprawie, organizatorzy zadbali o miłą atmosferę i dużą liczbę konkursów (np. wymiana opon na czas) z nagrodami. Największą niespodzianką targów był spektakularny tuning show.

  Kategoria artykułu:
  Motoryzacja

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *