Posiłki, jakie spożywa kobieta w ciąży, są jednocześnie posiłkami dziecka. Jakość pożywienia ma znaczący wpływ na rozwój dziecka, które potrzebuje koniecznych do prawidłowego wzrostu produktów, bogatych w witaminy i mikroelementy.
Ciąża wymaga diety bogatej w zróżnicowane grupy produktów, które matce dostarczą niezbędnej energii, a dziecku cennych składników. Prawidłowo skomponowana dieta zapewni przez całą ciążę doskonała kondycję matce i dziecku. Posiłki powinny być urozmaicone i bogate, ale jednocześnie nie obciążające układu trawienia, aby nie powodowały trudności w przyswajaniu pokarmu.
Kolejne tygodnie ciąży to konieczność skupienia się na określonych produktach, które w danym momencie rozwojowym będą dostarczać dziecku niezbędne składniki, przy jednoczesnym zapewnieniu matce dostatecznej ilości energii. Wzrost szybkości przemiany materii wymaga większej ilości spożywanych posiłków, ale nie można mówić, że należy jeść za dwoje. Posiłki po prostu powinny zawierać niezbędne dla organizmu wartości odżywcze, a przyrządzane powinny być tak, aby jak najmniej traciły istotnych składników. Wskazane są więc warzywa surowe lub gotowane na parze, mięso duszone lub pieczone. Bardzo ważna jest również częstotliwość spożywanych posiłków, po które należy sięgać pięć razy dziennie, ale nie powinny być one obfite, ponieważ organizm będzie miał trudności z ich strawieniem. Częstsze, ale mniejsze posiłki wykluczają ewentualne niestrawności i zgagę. Odpowiednio dobrana dieta pozwala wyeliminować znane objawy ciąży – jak nudności.
Kobieta w ciąży ma liczne upodobania żywieniowe, o których pisze niejeden poradnik dla mam. Jednak trzeba do nich podchodzić ostrożnie, zwłaszcza w przypadku słodyczy, które lepiej zastąpić owocami. Należy również unikać ostrych, pikantnych dań. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania nie kończy się wraz z narodzinami dziecka, po ciąży również trzeba przestrzegać diety.