Każdy organizm potrzebuje raz na jakiś czas oczyszczenia z toksyn i pozostałości po pokarmach bogatych w tłuszcze czy też białko. W jakich momentach taka dieta może być stosowana oraz w jakie składniki powinna być bogata – o tym w artykule.
Słuchaj swojego organizmu
Potrzebę oczyszczenia organizmu z toksyn zazwyczaj sygnalizuje nam sam organizm. Istnieje kilka symptomów, które dają nam do zrozumienia, że ilość nagromadzonych toksyn i resztki pokarmów trudnych do strawienia jest na tyle duża, że wpływa na nasze funkcjonowanie. Symptomy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę to przede wszystkim bóle głowy, apatia, senność oraz problemy z zasypianiem.
Efekty a skuteczność diety oczyszczającej
Decydując się na zastosowanie diety oczyszczającej, nie można liczyć na to, że efekty pojawia się już po kilku dniach. Spożywanie pokarmów o właściwościach oczyszczających mogą nie dawać natychmiastowych efektów, co nie zmienia faktu, że są skuteczne i mają pozytywny wpływ na nasz organizm i ciało. Zdecydowanie diety oparte na zbilansowanych posiłkach są znacznie bardziej bezpieczniejsze dla organizmu oraz mniej stresujące od pozostałych metod oczyszczania z toksyn.
Bogata w dobroczynne składniki, czyli jakie?
Dieta, korzystnie wpływająca na nasz organizm musi być bogata w składniki odżywcze. W przypadku diety oczyszczającej, głównym składnikiem powinna być kasza jaglana http://melvit.pl/products/kasze/#!/kasza-jaglana-4x100g. Zaraz obok kaszy gryczanej (prażonej) kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze. Oznacza to, że powinni ją wprowadzić do swojego jadłospisu osoby, które spożywają w dużych ilościach nabiał, mięso, słodycze czy białą mąkę. Oprócz tego kasza działa odtruwająco na wątrobę oraz pomaga w usuwaniu pozostałości i resztek gromadzących się w jelitach.
Zdrowa i zbilansowana dieta
Aby dieta przynosiła efekty, należy pamiętać o jej zbilansowaniu. Zaleca się spożywanie kaszy jaglanej co najmniej 3 dni. Posiłki przyrządzone z kaszy jaglanej powinny mieć niewielką ilość przypraw. By dieta była skuteczna warto na czas jej trwania zrezygnować z picia kawy i herbaty. W razie pragnienia dobrze jest pić gorącą wodę lub napar z ziół.
Pamiętaj! W trakcie diety należy bardzo dokładnie przeżuwać pokarm. Pozwoli to na dodatkowe odkwaszenie organizmu.
Warto mieć na uwadze fakt, że kasza jaglana ma wiele właściwości odżywczych i wzbogacenie nią potraw działa równie korzystnie dla organizmu. Kasza doskonale nadaje się zarówno w potrawach na słodko (na przykład w wersji z owocami i imbirem) oraz na słono (w zupach, jak barszcz ukraiński). W Internecie znajduje się mnóstwo przepisów z kaszą jaglaną w roli głównej. Warto eksperymentować i znaleźć swoją ulubioną wersję kaszy jaglanej na talerzu.