background img
banner

  Czynniki wpływające na wybór formy studiów

  12 lat temu przez

  Praca, pieniądze, czas wolny, wykształcenie to główne czynniki które brane są pod uwagę  przy wyborze formy studiów.  Studenci maja do wyboru studia dzienne, zaoczne oraz wieczorowe, często przy wyborze kierują się właśnie wyżej wymienionymi czynnikami.

  Jak praca wpływa na decyzję o formie studiowania? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i wynikająca z planów zajęć. Zajęcia na studiach stacjonarnych – dziennych odbywają się przeważnie od rana do zmierzchu, od poniedziałku do piątku. Wybierając ten tryb studiów podjęcie pracy pełno etatowej jest niemożliwe.  Studiując z kolei zacznie nie będziesz miał z tym problemu, ze względu na fakt, iż zajęcia odbywają się na większości uczelni w soboty i niedziele co dwa tygodnie, sporadycznie co tydzień. System wieczorowy, jeżeli chodzi o pracę jest również bardziej komfortowy, w tym przypadku nie możesz pozwolić sobie na pracę po południami czyli zmianową.

  Pieniądze to również bardzo ważny czynnik wpływający na wybór toku studiów. Studia dzienne są za darmo, a z kolei za studia zaoczne i wieczorowe trzeba płacić czesne. Wybór za darmo czy płacić, nie jest jednak taki oczywisty. Osoby studiujące dziennie również ponoszą koszty w postaci: dojazdu na uczelnię, wynajmu mieszkania czy akademika, zakupu podręczników.

  W zależności od tego jaka formę studiów wybierzemy takim czasem wolnym dysponujemy. Gdy zaoczni studenci siedzą na weekendzie w szkole to dzienni mogą odpoczywać. Niestety jeżeli chodzi o czas wolny to studenci zaoczni są w o wiele gorszej sytuacji bo czasu na zabawę, ze względu na pracę od poniedziałku do piątku i naukę w weekendy nie ma za wiele.

  Wiedza studentów zaocznych i dziennych jest na tym samym poziomie, mimo że studenci dzienni maja więcej godzin wykładów to materiał do nauki jest taki sam.

  Oprócz pracy, pieniędzy, czasu wolnego i wykształcenia decydujący wpływ na wybór toku nauczania ma kierunek studiów jaki sobie wybierzemy. Mimo że dużą część kierunków na większości uczelniach wyższych w Polsce można studiować w wyżej wymienionych formach to nadal dylematu nie mają studenci medycyny czy farmacji, gdyż są to kierunki tylko dzienne.

  Przypisane tagi:
  · ·
  Kategoria artykułu:
  Nauka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *