background img
banner

  Czy można przywrócić meblom pierwszą młodość?

  12 lat temu przez

  Wiele rodzin przechowuje w mieszkaniu ciężką, drewnianą szafę z lat sześćdziesiątych, czy inne pamiątkowe meble po przodkach. Okazuje się, że stare meble wcale nie są niemodne, a wręcz mogą stanowić intrygujący element wyposażenia wnętrza. Wystarczy tylko cyklicznie ścierać kurze, a w odstępach kilkumiesięcznych przeprowadzić ich dokładny przegląd. Gdy zajdzie potrzeba możemy wymienić drobne elementy i pamiątkowe meble będą nam służyć na dalsze lata.
  Do przechowywania ubrań, ręczników, czy przedmiotów codziennego użytku niezbędne są pojemne i funkcjonalne meble, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego wnętrza. W związku z codziennym użytkowaniem szafek i mebli naturalną koleją rzeczy jest konieczność wymiany zawiasów, czy odświeżenia frontów meblowych. Często też prowadnice zaczynają się zacinać, a uchwyty meblowe trzeba lepiej dokręcić. Jednak nie każdego stać na całkowitą zmianę umeblowania, czy kierowanie się aktualną modą w kolorystyce i wzornictwie, dlatego czasami wystarczy drobna wymiana akcesoriów meblowych, czy zewnętrznej okleiny, aby meble nabrały zupełnie innego wyglądu.

  Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać uszkodzeń wewnętrznych mechanizmów to i tak okucia meblowe z czasem wymagają wymiany, aby szuflady nie luzowały się, czy drzwiczki przestały skrzypieć. Tylko ich poprawne funkcjonowanie zapewnia wygodę w użytkowaniu mebli. Gałki meblowe dostępne w sklepach meblowych, które wykonane są z plastiku, czy z aluminium można z łatwością dopasować do dotychczasowej aranżacji wnętrza, albo wykorzystać je do odmienienia dotychczasowego wyglądu naszych mebli. Kolorowe uchwyty meblowe z bajkowymi elementami świetnie nadają się do pokoju dziecinnego, tradycyjne gałki drewniane najlepiej komponują się z szafą i komodą w sypialni, natomiast ciężkie stalowe klamki zwykle montuje się w przedpokoju. Czasami wystarczy wymienić drobne akcesoria meblowe, aby uzyskać zupełnie odmieniony wygląd mebli.

  Szafki mogą mogą nabrać zupełnie nowego wyglądu jeśli odświeży się ich zewnętrzne fronty. Na początek wystarczy przetrzeć powierzchnię rozpuszczalnikiem i cienkim papierem ściernym albo specjalnym koncentratem do mebli, a następnie pędzlem malarskim pokryć meble specjalną farbą. Należy przy tym uważać na klamki przy drzwiczkach mebli, aby nie zniszczyć ich ostrym tarciem. Porównywalnie tanim kosztem można zmienić szafki przy użyciu folii samoprzylepnych, którymi pokrywa się albo całe fronty albo tylko brzegi listw meblowych. Pewnie najwięcej problemów przysparzają niewielkie szuflady chyba, że zajmiemy się zmianą tylko ich zewnętrznego frontu. Zmieniając kolorystykę mebli można pozostawić dotychczasowe drobne akcesoria meblowe, jeśli nie są wysłużone, ponieważ z zewnątrz na pewno zauważymy odmieniony wygląd mebli.

  Jak widać nie trzeba posiadać sporej gotówki, aby uzyskać nowy i ciekawy wygląd sypialnianej szafy, czy starych mebli kuchennych, ponieważ czasami wystarczy ich drobna renowacja i wymiana drobnych akcesoriów (tj. prowadnice), aby stworzyć nowoczesny design mebli.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *