Przeglądając artykuły dotyczące systemów cms i to co się pisze na forach ciągle spotykam się z takimi samymi moim zdaniem bzdurnymi opiniami. Szczególnie irytują mnie dwa typy wypowiedzi, więc na nich się skupię.
- Pierwsza rzecz, która mnie drażni to powszechne wychwalanie cms’a wordpress. Ciągle czytam jaki to on jest doskonale zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek, jak wspaniały ma kod i że jest najbardziej funkcjonalny.
Co do optymalizacji to faktycznie poniekąd muszę się zgodzić, że faktycznie po zainstalowaniu kilku plug-in’ów jego kod wydaje się być niemalże idealnie zoptymalizowany. Jest jednak pewien problem. WordPress mnoży się jak szczury w czasach zarazy i z reguły kolejne blogi, które powstają na tym silniku mają bardzo niską wartość treści, lub zupełnie zerową. Wyszukiwarki, a szczególnie google już zwróciło na to uwagę i zaczyna przeciwdziałać modzie na generowanie popularnych precli w ogromnym tempie.
Po przeprowadzonych testach stwierdzono, że pomimo tak fantastycznej optymalizacji kodu, google znacznie bardziej niechętnie indeksuje podstrony wordpress’a niż innych blogów nawet tych słabo lub wogóle niezoptymalizowanych. Do tego dochodzi fakt, że po ostatnich zmianach w wartościach Page Rank niektórych stron, wynika że to własnie wordpress przyczynił się do obniżenia wartości ogromnej ilości blogów. Nawet tych na prawdę wartościowych. Dla mnie wordpress jest skończony, tym bardziej że istnieje szereg lepszych rozwiązań.
Istnieje jeszcze jedna, moim zdaniem najważniejsza kwestia, a mianowicie to że wordpress jest systemem cms do obsługi blogów. Tak naprawdę to jest on niezwykle ograniczony i ciężko go porównywać do systemów cms, które są wykorzystywane do zarządzania nawet średnimi serwisami internetowymi.
- Druga sprawa, którą chciałem poruszyć dotyczy opinii, którą ostatnio przeczytałem. Pewien pozycjoner stwierdził, że kupowanie systemów CMS jest wogóle bez sensu, bo przecież istnieje szereg darmowych cms’ów, które są lepiej zoptymalizowane i bardziej funkcjonalne.
Mam wrażenie, że osoba, z której ust wyszły te słowa lub podobne nigdy nie widziała profesjonalnego systemu CMS i nie bardzo wie o czym mówi. Dość często wychwalanym, darmowym CMS’em jest Joomla. Pod względem użyteczności panel administracyjny pozostawia na prawdę wiele do życzenia. Zdaje się, że w tym całym bumie na pozycjonowanie stron interentowych, niektórzy zapomnieli, czym jest CMS. To system zarządzania treścią. Jego podstawowym zadaniem jest ułatwić i przyspieszyć wprowadzanie treści! Jego obsługa powinna być przede wszystkim łatwa, na tyle by mogła sobie z nią poradzić osoba nie posiadająca umiejętności pisania kodu html i nawigowania w skomplikowanej strukturze. Pod tym względem moim skromyn zdaniem Joomla jest po prostu marna. Ponadto zarządzanie strukturą systemu często prowadzi do martwych punktów. Dochodzi do sytuacji kiedy trzeba jakiś element wprowadzać od nowa jeśli chce się zmienić jego położenie. To jest po prostu nie do pomyślenia. Joomla ma wiele opcji, ale niestety jest mało elastyczna.
Profesjonale systemy CMS są gorsze od tych darmowych? Owszem może istnieją płatne systemy CMS o niskiej jakości, ale to nie znaczy, że są profesjonalne. Profesjonalne systemy CMS są czymś nieporównywalnym wobec CMS’ów darmowyc. Tak wiele pozytywnych opini na temat darmowych systemów cms i rzekomej bezsensowności tych profesjonalnych wynika z fakty, że na prawdę niewiele osób korzystało z profesjonalnego systemu CMS. Bo jest ich na prawdę niewiele i są nietanie.