background img
banner

    Agrowłókniny do ochrony roślin

    12 lat temu przez

    Każdemu rolnikowi zależy na szybkim wzroście zasianych warzyw, ogrodnicy troszczą się o uzyskanie pięknych kwiatów, a właściciele ogródków działkowych zabiegają o skuteczną ochronę roślin i warzyw podczas ich nieobecności na działce. W tym celu plantacje roślin osłaniane są specjalnymi agrowłókninami, których rodzaj dostosowuje się do konkretnej pory roku.

    Dla roślin zimujących stosuje się agrowłókniny białe o grubości 50g/m², które skutecznie chronią przed niskimi temperaturami oraz mroźnym, suchym wiatrem. Zaleca się okrywanie nie tylko drzew i krzewów iglastych, ale także róż, magnolii, czy rododendronów, które należą do gatunków roślin o niskiej mrozoodporności.

    Zabierając się za sadzenie truskawek trzeba pomyśleć o ściółkowaniu gleby, do czego wykorzystywana jest agrowłóknina czarna. Świetnie nadaje się także do uprawy ogórków, czy pomidorów, gdyż zabezpiecza glebę przed szybkim wyparowywaniem wody i przyspiesza proces plonowania. Nie trzeba chyba dodawać, że jej zaletą jest także ochrona przed rozwojem chwastów oraz niszczycielskim działaniem szkodników glebowych.

    Na wiosnę stosuje się lżejsze rodzaje agrowłókniny, które podobnie jak folie ogrodnicze, zapewniają skuteczną ochronę przez gwałtownymi opadami deszczu, czy gradobiciem, które potrafi doszczętnie zniszczyć rośliny. Rolnicy zazwyczaj okrywają nią wcześnie wysiane warzywa, takie jak: sałata, kapusta, kalarepa,  rzodkiew, marchew, czy papryka. Tak chronione owoce i warzywa szybciej dojrzewają, są zdrowsze i bez zanieczyszczeń, za sprawą prawidłowej wentylacji powietrza.

    Lekki materiał, odpowiednia przepuszczalność światła i wilgoci oraz ochrona pędów przed niskimi temperaturami i silnym wiatrem to podstawowe zalety agrowłókniny, która warunkuje prawidłowy rozwój roślin.

    Kategoria artykułu:
    Dom i ogród

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *