background img
banner

  Adwokat – profesja znana od wieków

  11 lat temu przez

  Zawód adwokata obecny jest od wieków. Przez lata zdążyły ukształtować się jego różnorodne specjalizacje, dzięki czemu możemy korzystać z usług zarówno notariuszy, jak i radców prawnych.

  adwokatObserwując liczne źródła przedstawiających historię narodzin oraz późniejszej ewolucji zawodu zwanego obecnie adwokackim, trudno dociec jego początków. Jednak spoglądając na karty historii, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że geneza zawodu, jakim jest adwokat,  sięga starożytności, a w naszym nieco młodszym Państwie, aż do wieków średnich.

  Wraz z ożywieniem i upowszechnieniem się zawodów prawniczych, których jednym z głównych świadczeń na rzecz klienta były porady prawne, udzielane w zamian za korzyści majątkowe, pojawiła się kwestia uregulowania podstawowych zasad i kryteriów, jakimi mieli się kierować praktykujący prawnicy. Pierwsze normy i wytyczne, odnośnie etyki postępowania tej grupy zawodowej, zostały określone jeszcze w XVI wieku. Sfery działalności prawniczej, które jako pierwsze znalazły się w obrębie zainteresowania, dotyczyły między innymi reprezentowania interesów stron, zasad uzyskiwania przez prawników honorariów oraz ich profesjonalizmu i rzetelności w wykonywaniu zawodu. Był to niewątpliwie krok milowy w dążeniach do usankcjonowania profesji adwokackiej, jako prawnie zdefiniowanej i kierującej się własnymi, wewnętrznymi zasadami etycznymi. Dzięki temu dziś każda kancelaria adwokacka działa według przejrzystych zasad wynagrodzeń.

  Na przestrzeni lat w naszym kraju wykształciło się kilka ośrodków akademickich, w których kształci się najwięcej prawników. Weilu z nich po studiach zostaje w mieście kształcenia. W zawodach prawniczych, najwięcej jest specjalistów posiadających zawód: radca prawny, sędzia, adwokat w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, czyli największych miastach kraju.

  Przypisane tagi:
  · · ·
  Kategoria artykułu:
  Prawo i polityka

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *