background img
banner

  Wybór paliwa do pieca

  13 lat temu przez

  Z uwagi na zróżnicowanie zasady działania i liczne rodzaje paliw do ogrzewania wybór jest stosunkowo trudny – musimy dobrze dopasować go do naszych potrzeb.

  Podstawowym do dziś paliwem, wykorzystywanym zarówno przez wielkie elektrociepłownie, centralne piece zakładów przemysłowych oraz indywidualne piece konsumentów jest węgiel – i jego liczne odmiany (kamienny, brunatny, koks, miał węglowy). Wysoka kaloryczność (wartość energetyczna), powszechna dostępność (mimo długoletnich starań krewnych i znajomych królika nie udało się jeszcze zrujnować wszystkich kopalń), nie zależość od sieci energetycznej to zalety, które przyczyniają się do wciąż wysokiej popularności takiego rozwiązania (równie istotny jest dosyć wysoki średni wiek instalacji grzewczych w Polsce). Niestety, węgiel jest dosyć „brudny” – zwłaszcza, jeżeli stosujemy miał węglowy – produkty jego spalania również nie należą do najbardziej ekologicznych, a podstawową chyba wadą jest problematyczność obsługi – w zależności od pieca paliwo musimy uzupełniać nawet co kilka godzin. Ciekawą i ekologiczną formą węgla jest ekogroszek – przeznaczony dla specjalnych pieców, które umożliwiają rzadszą obsługę (co około 3 dni), są również wydajne i tanie w konserwacji (ekogroszek jest bardzo czysty i nie zawiera szkodliwych dla metalu związków chemicznych).

  Równie powszechnie stosuje się gaz – zwany też „błękitnym paliwem”. Wciąż jeszcze stosunkowo niedrogi, szeroko dostępny (zarówno przez sieć gazociągów, jak i indywidualne zbiorniki gazu) oraz czysty i bezproblemowy w obsłudze – gaz stanowi dobry wybór dla wszystkich tych, którzy nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać obsłudze instalacji. Mimo, iż należy do grupy zasobów nieodnawialnych, jego duże zasoby pozwalają na bezproblemową eksploatację.

  Nieodnawialne paliwa płynne to rozwiązanie stosunkowo rzadkie w instalacjach domowych – przede wszystkim z uwagi na wysoką cenę. Niemniej jednak wysoka wydajność oraz możliwość precyzyjnego dozowania sprawiają, że olej opałowy bądź inne pochodne ropy naftowej używane są do ogrzewania dużych zakładów.

  Coraz popularniejsze – zarówno dzięki postępom w edukacji ekologicznej społeczeństwa, jak i bezpośrednim oraz pośrednim wsparciem ze strony rządów – stają się paliwa odnawialne. Podobnie jak nieodnawialne, dzielą się one na gazowe, ciekłe i stałe – w przeciwieństwie jednak do nich ich zasoby są w stanie odnawiać się szybciej, niż są zużywane.

  Popularnym na Zachodzie paliwem odnawialnym jest biogaz – otrzymywany w procesie utylizacji odpadów organicznych oraz oczyszczania ścieków, znakomicie nadaje się do ogrzewania domów – a ponadto jest tani.. W Polsce biogaz wciąż jest paliwem przyszłości – jeżeli uda się zrealizować ambitne plany rządu, bardzo bliskiej przyszłości.

  Odnawialne paliwa płynne nie mają większego znaczenia dla ogrzewania – oleje roślinne po przetworzeniu stosowane są głównie do silników napędowych, bioetanol zaś – do kominków.

  Najistotniejszą dla ogrzewania formą paliw odnawialnych są paliwa stałe.

  Najpopularniejsze jest drewno – ze względu na lekkość, czystość spalania oraz niską cenę. Minusem może być jednak nawet czterokrotnie niższa niż w wypadku węgla wartość energetyczna oraz konieczność częstego uzupełniania surowca – dlatego też najczęściej stosuje się drewno do małych piecyków oraz kominków.

  Kategoria artykułu:
  Dom i ogród

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *